Mieszkanie z antresolą – zalety i wady

Mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego są coraz droższe, dlatego coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie z antresolą, które pozwala na uzyskanie większej przestrzeni życiowej na małej powierzchni. Warto jednak pamiętać, że antresola to nie dodatkowa kondygnacja, tylko dodatkowa przestrzeń wydzielona z pomieszczenia. Jakie są zalety i wady mieszkania z antresolą?

Zalety

Mieszkanie z antresolą posiada wiele zalet, a główną jest dodatkowa powierzchnia, tak ważna zwłaszcza przy niewielkim metrażu lokalu. Antresola to również wspaniałe możliwości aranżacyjne i bardzo modna, a wręcz pożądana przestrzeń domu i mieszkania. Świetnie wygląda, zwłaszcza jeśli stworzona jest tylko na części powierzchni mieszkania, dając niesamowite wrażenie przestrzenne. Najbardziej funkcjonalna jest w małych mieszkaniach w starych kamienicach, które z zasady mają bardzo wysokie pomieszczenia i ciekawie zakończone okiennice. Doskonale wpisuje się w nowoczesne style aranżacyjne i daje wiele możliwości wykorzystania przestrzeni – część sypialniana, zaciszna biblioteczka, w której można zregenerować siły, czy bawialnia dla dzieci. Takie miejsce dobrze przygotowane do swojej roli może stanowić pełnowartościowe, dodatkowe pomieszczenie, dodające mieszkaniu niesamowitego klimatu i wyjątkowości. Wszystko zależy od potrzeb i pomysłowości mieszkańców. Antresola doskonale sprawdzi się u osób, które lubią otwarte przestrzenie i przebywanie blisko siebie. W końcu wszyscy domownicy znajdują się cały czas w zasięgu wzroku.

Sprawdź ofertę deweloperów w Poznaniu

Wady

Minusem antresoli jest wysokość uzyskanej powierzchni, która zależna jest od wysokości pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że jeśli antresola ma służyć jako sypialnia, to wystarczy wysokość, która umożliwi swobodne ruchy podczas snu i da możliwość siedzenia na łóżku. Problematyczne może okazać się stworzenie odpowiedniego oświetlenia, które wymaga zmiany całej instalacji. Dodatkową wadą antresoli jest trudność w ogrzewaniu – ciepło wędruje do góry co sprawia, że w dolnej części może panować przyjemna temperatura, podczas, gdy na antresoli będzie gorąco i duszno. Niestety zazwyczaj antresola znajduje się nad kuchnią, która jeżeli nie ma odpowiedniego odprowadzania zapachów kuchennych, może być dość uciążliwa. Hałas oraz przenikanie zapachów do pościeli negatywnie wpływa na jakość snu i odpoczynku w górnej części pomieszczenia. Mieszkania z antresolą mogą mieć również zaburzoną akustykę. To sprawia, że czasem telewizor grający w salonie lepiej słychać na antresoli. Antresola nie jest również dobrym pomysłem dla osób, które cenią sobie prywatność. Otwarta przestrzeń sprawia, że wszyscy domownicy niejako są skazani na swoją obecność. Dodatkowo przychodzący do domu goście zawsze mają wgląd również w to co znajduje się na górze. Źle dostosowana może stanowić zagrożenie dla małych dzieci. Jak widać antresola ma zarówno dużo zalet, jak i wady. Z pewnością znajdą się osoby, dla których takie rozwiązanie będzie idealne, ale i takie, którym w ogóle nie będzie ono odpowiadać. Warto więc kierować się indywidualnymi preferencjami, a nie chwilową modą.