Ceny mieszkań w mieście Łobżenica: 5 170 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026. 5 170 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w mieście Łobżenica z ostatnich 24 miesięcy. To o 803 zł/m², czyli 18,4%, więcej niż średnia z 2025 r. Raport pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Dla kupującego oznacza to punkt odniesienia do oceny ceny konkretnego lokalu oraz budżetu potrzebnego na zakup.
Redakcja nowinypilskie.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w mieście Łobżenica: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Łobżenica na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w mieście Łobżenica: najważniejsze liczby
- 5 170 zł/m² - mediana ceny mieszkań
- +18,4% - zmiana wobec średniej z 2025 r. (+803 zł na metrze)
- 2 569-5 300 zł/m² - w tych widełkach zawierała się połowa wszystkich transakcji
- 298 012 zł - typowa cena zakupu; typowe mieszkanie miało 64 m²
Cena metra i całkowita kwota zakupu odpowiadają na różne pytania. Pierwsza ułatwia porównywanie lokali o różnej powierzchni, druga pokazuje skalę potrzebnego kapitału. Przy wyborze mieszkania warto zestawiać oba parametry, a nie kierować się wyłącznie stawką jednostkową.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
5 170 zł/m² to mediana na rynku wtórnym, który stanowi podstawę lokalnego obrotu mieszkaniami w analizowanym okresie. Dla kupującego istotne jest więc porównanie dostępnych lokali pod względem stanu technicznego, położenia i nakładów potrzebnych po zakupie. Niższa cena wejścia nie musi oznaczać niższego łącznego kosztu zamieszkania, jeżeli lokal wymaga remontu.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
Dla mieszkań o powierzchni 55-70 m² zestawienie wskazuje 5 185 zł/m². To segment istotny dla osób poszukujących lokalu rodzinnego, w którym znaczenie ma zarówno powierzchnia, jak i funkcjonalność rozkładu.
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 55-70 m² (3-pok.) | 5 185 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
W rejonie Osiedle 600-lecia zestawienie pokazuje 3 567 zł/m². Położenie jest ważnym elementem ceny, ale przy porównywaniu ofert warto uwzględnić również rodzaj budynku, kondygnację i stan mieszkania. Sama nazwa okolicy nie zastępuje oceny konkretnej nieruchomości.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Osiedle 600-lecia | 3 567 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy cenie 298 012 zł budżet na mieszkanie z rynku wtórnego powinien obejmować także koszty formalne. Podatek PCC według stawki 2% to około 5 960 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.
Maksymalna taksa notarialna wynosi w tym przykładzie do około 2 413 zł z VAT, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Koszty te warto oddzielić od środków przeznaczonych na wyposażenie i ewentualny remont.
Codziennie nowe informacje z Piły publikujemy na nowinypilskie.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na nowinypilskie.pl/wydarzenie.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
4 315 zł/m² wynosiła średnia dla miasta w 2024 r., a 4 367 zł/m² w 2025 r. Aktualna mediana z analizowanego okresu to 5 170 zł/m². Historia cen pokazuje zatem wyższy obecny poziom rozliczeń.
Na pytanie, o ile wzrosły ceny, podstawowe zestawienie odpowiada: o 803 zł/m², czyli 18,4%, wobec średniej z 2025 r. Dla nabywcy to sygnał, by budżet opierać na aktualnych cenach zawieranych umów, a nie wyłącznie na kwotach zapamiętanych z wcześniejszych poszukiwań.
Łobżenica na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
8 660 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa wielkopolskiego. W mieście Łobżenica metr kosztuje o 3 490 zł mniej.
Powiat pilski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 6 562 zł/m²; rok wcześniej było to 6 182 zł/m², a wzrost wyniósł 6,1%.
Poniższe zestawienie pokazuje, jak lokalny poziom cen wypada na tle pobliskich miast.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Łobżenica | - | 5 170 | - |
| Wyrzysk | 13 km | 4 422 | -14,5% |
| Piła | 36 km | 6 489 | +25,5% |
| Ujście | 42 km | 4 415 | -14,6% |
| Pakość | 76 km | 4 951 | -4,2% |
W oddalonym o 13 km mieście Wyrzysk metr kosztował o 748 zł, czyli 14,5%, mniej. Porównując lokalizacje, warto jednak uwzględnić także koszty dojazdów i dostępność usług.
Komentarz analityczny
Lokalny wzrost o 803 zł/m², czyli 18,4%, względem średniej z 2025 r. wskazuje na podniesienie poziomu cen. Dla sprzedających oznacza to wyższy punkt odniesienia, a dla kupujących większe znaczenie negocjacji oraz kosztów doprowadzenia lokalu do oczekiwanego standardu.
W skali kraju ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku, w tym na rynku wtórnym o 6,1% (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalna obserwacja wpisuje się więc w kierunek wzrostowy widoczny również w danych ogólnopolskich.
Kanałem łączącym sytuację krajową z lokalnym popytem jest kredyt. We wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Jeżeli finansowanie staje się łatwiej dostępne, część gospodarstw domowych może zwiększać budżet zakupowy, co wspiera popyt także w mniejszych miastach.
Co dalej z cenami? Jeśli popyt będzie rósł szybciej niż oferta mieszkań odpowiadających potrzebom nabywców, presja na wzrost może się utrzymywać. Jeżeli natomiast podaż się zwiększy lub możliwości finansowe kupujących osłabną, przestrzeń do negocjacji może wzrosnąć. Twardej prognozy nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Łobżenica?
Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 5 170 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 2 569-5 300 zł/m².
Czy ceny mieszkań w mieście Łobżenica rosną, czy spadają?
Aktualna mediana jest o 803 zł/m², czyli 18,4%, wyższa niż średnia z 2025 r.
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 11 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 24 miesięcy - akty notarialne z datami od 11 lutego 2025 do 3 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (0 transakcji) i wtórny (11); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-08-03; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Dane rynku pierwotnego nie pozwalają na porównanie z rynkiem wtórnym. Wynik dla rejonu Osiedle 600-lecia obejmuje okres od 2019 r. Zmiana lokalna zestawia medianę z ostatnich 24 miesięcy ze średnią z 2025 r., nie jest więc rocznym indeksem cen porównywalnym ze wskaźnikiem GUS. GUS obejmuje cały powiat, również gminy wiejskie, a dane kwartalne publikuje z opóźnieniem; najnowszy dostępny okres to IV kw. 2024.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Pilski Bank Żywności wśród partnerów wojewody na wypadek sytuacji kryzysowych

Ceny mieszkań w 5 miastach regionu - barometr cen transakcyjnych

Bez prawa jazdy i po alkoholu ruszył busem. Wiózł skradziony rower

18,7 mln zł na bezpieczeństwo powiatu. W Pile pokazano centrum kryzysowe

Trzy jednostki OSP z powiatu pilskiego otrzymały 38,9 tys. zł na sprzęt

Podszyli się pod bankowców. Mieszkaniec Wielkopolski ma ponad 830 tys. zł do spłaty

Sala Widowiskowa RCK po remoncie. Nowy dźwięk, streaming i większa dostępność

Rząd przeznaczył 40,3 mln zł na nowy most Krzywoustego w Pile

Na Bieg Niepodległości w Pile nie zapiszesz się na miejscu. Zostało kilka dni

70 wniosków o wsparcie, dotacje dla 16 gmin. Program ma objąć 266 mieszkań

Przy Wyrzyskiej Kolejce trwa modernizacja za blisko 2,4 mln zł

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety

Finał 2:1 rozstrzygnął turniej w Pile. Wygrała drużyna Michała Jenka

Prawie 376 kilometrów dróg w powiecie pilskim obejmie zimowe utrzymanie
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Jana Bosko w Pile - msze, kancelaria, kaplice
- Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaczorach - kontakt, godziny, świadczenia
- Dom Pomocy Społecznej w Rzadkowie - kontakt, zasady pobytu i zakres opieki
- Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Pile - kontakt, awarie, zamiana mieszkań
- Urząd Gminy Szydłowo - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Kaczorach - kontakt, godziny i oferta stała
