Wczoraj, na terenie Akademii Nauk Stosowanych odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy mieli okazję nie tylko usłyszeć wiele interesujących treści, ale również skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów oraz partnerów wydarzenia.

Pierwszym prelegentem był Pan mgr. inż. Łukasz Marczak. Uczestnicy mieli okazję usłyszeć prawdziwą historią wypadku drogowego, w którym brał udział i którego konsekwencje odczuwa do dziś. Następny panel, który poświęcony był uprawnieniom kategorii B prawa jazdy oraz kwestiom egzaminacyjnym poprowadził Starszy Specjalista Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile Pan Ireneusz Michniak. Kolejnymi prelegentami byli przedstawiciela Ośrodka Szkolenia Kierowców „Endzi” w Pile, którzy przedstawili najważniejsze aspekty związane z procesem szkolenia przyszłych motocyklistów oraz ubieganiem się o prawo jazdy kategorii A. W dalszej części uczestnicy mieli okazję wysłuchać dr Iwo Nowaka, który wyjaśnił jak rozwój techniki wpływa na bezpieczeństwo oraz zaprezentował wykorzystywane w pojazdach systemy bezpieczeństwa. Ostatni panel poświęcony był tematyce statystyki oraz przyczyn zdarzeń drogowych, który od strony praktycznej przedstawił Biegły Sądowy Robert Adamczewski.

Po części teoretycznej wszyscy uczestnicy przenieśli się na parking, gdzie odbył się pokaz akcji ratowniczej podczas symulowanego wypadku w wykonaniu strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz studentów Katedry Ratownictwa Medycznego ANS w Pile. Na uczestników czekało wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów i partnerów wydarzenia. Młodzież miała możliwość rozwiązać egzamin teoretyczny na prawo jazdy czy skorzystać z symulatora dachowania lub refleksu. Uczestnicy mogli zobaczyć kolejne pokazy, które dotyczyły działania systemu ABS w samochodach oraz motocyklu, a także jazdy samochodem w poślizgu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie. Cieszymy się, że konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że wszystkie przekazane treści oraz przygotowane atrakcje skłoniły uczestników do refleksji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz odpowiedzialności za życie własne i innych.

Konferencja została zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Pile oraz Akademię Nauk Stosowanych w Pile. Wydarzenie to nie mogłaby się odbyć w takiej formie bez udziału partnerów: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Automobilklubu Wielkopolskiego, Katedry Ratownictwa Medycznego ANS w Pile, Biegłego Sądowego Roberta Adamczewskiego, Ośrodka Szkolenia Kierowców „Endzi” w Pile, Automobilklubu Wielkopolskiego oraz przedstawicieli salonów samochodowych: Skody, Grupy Mago (Opel, Cintroen, Honda), Renault Pabich, Toyota Ukleja oraz Ford Auto Kamag. Dziękujemy za wsparcie oraz pomoc w organizacji wydarzenia.

st. sierż. Wojciech Zeszot

fot. sierż. Maciej Ksyta