Jak odzyskać figurę po porodzie?

Ciąża oraz przyjście na świat wymarzonego potomka dla wielu kobiet jest najpiękniejszym okresem w życiu. Radość z powodu macierzyństwa miesza się jednak czasem z goryczą, gdy kobieta stanie na wadze lub przejrzy się w lustrze. Jak skutecznie odzyskać dawną figurę? Podpowiadamy!

Jak zmienia się ciało po ciąży?

Ciąża to prawdziwa rewolucja i burza hormonalna w ciele kobiety. Organizm przygotowuje się do przyjścia na świat dziecka, które w okresie prenatalnym musi być bezpieczne i odpowiednio odżywiane. Po porodzie kobiecy organizm także pracuje na pełnych obrotach, gdyż rozpoczyna się laktacja, a wraz z nią wzmożona produkcja mleka.

Wizualnie ciało ciężarnej zmienia się w sposób indywidualny, choć zdecydowanej większości pań w ciąży przybywa nadmiernych kilogramów. Jest to związane m.in. z faktem, że powiększają się biodra i macica, które przystosowują się do wydania na świat potomka. Z miesiąca na miesiąc rośnie ciążowy brzuszek i powiększają się piersi. Niektóre kobiety finalnie przytyją w ciąży zaledwie kilka kilogramów, inne z kolei zyskają nawet kilkadziesiąt nadprogramowych kilogramów. Poza tym, do wagi ciężarnej dochodzi także waga dziecka w brzuchu oraz otaczających je wód płodowych.

Po porodzie, gdy maluszek jest już poza brzuchem masa kobiety zmniejsza się, choć mnóstwo jest pań, które całymi latami walczą bezskutecznie z pociążową wagą. Zależy to od indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych i genetycznych, stylu życia czy sposobu odżywiania. Kobiety karmiące swoje dzieci piersią łatwiej wracają do sylwetki sprzed ciąży. Problemem jednak mogą być rozstępy i nieestetycznie "wiszące" fragmenty skóry. Powstają one w wyniku rozciągania skóry. Gdy kobieta najpierw tyje w ciąży, a następnie w szybkim tempie traci kilogramy, jej skóra może utracić dawną elastyczność, a na powierzchni skóry pojawiają się charakterystyczne pręgi i fałdy.

Jak zwalczyć rozstępy po ciąży?

Szacuje się, że rozstępy pojawiają się nawet u co drugiej kobiety, która urodziła dziecko. Usuwanie rozstępów, gdy już się pojawią, może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza, że często są one dziedziczne. Jeśli matka miała tendencje do rozstępów, to także u córki mogą one wystąpić.

W sprzedaży dostępnych jest wiele kremów, olejków, peelingów i innych preparatów na rozstępy o bardziej lub mniej efektywnym działaniu. Można je nabyć w drogeriach lub aptekach. Doskonale działają np. produkty na bazie hydroxyproliny, która wspomaga zjawisko syntezy kolagenu i elastyny, wygładzając i ujędrniając skórę w szybkim tempie. W skrajnych przypadkach, gdy nie pomagają medykamenty dostępne na rynku, na rozstępy stosuje się niektóre zabiegi współczesnej medycyny estetycznej.

Sposoby na jędrne kobiece ciało po porodzie

Walka o odzyskanie elastycznej skóry i wymarzonej figury po porodzie nie jest skazana na porażkę. Wymaga jedynie kompleksowego działania i odrobiny samodyscypliny. Przede wszystkim, kobieta powinna zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę i optymalne nawodnienie ciała. Wypijanie około 2 litrów wody dziennie jest mądrym pomysłem. Poza aktywnością fizyczną, ruchem i stosowaniem preparatów na rozstępy, doskonałe efekty mogą przynieść także masaże newralgicznych obszarów ciała oraz naprzemienne natryski. Powrót do formy sprzed ciąży jest zatem możliwy i z pewnością przyniesie ogromną satysfakcję.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Bycie Mamą