Historia damskiego garnituru, czyli od kiedy kobiety noszą garnitury?

Historia mody damskiej jest pełna kontrowersji i przełamywania znanych od lat konwencji. Wiele strojów, których noszenie dzisiaj jest dla kobiet naturalne, nie od zawsze były dla nich przeznaczone. Tak było np. z garniturami. Od kiedy kobiety noszą te stylowe komplety, kto wpłynął na ich popularyzację i dlaczego aż tak bardzo podbiły one damskie serca?

Historia damskiego garnituru w pigułce – przełomowe postacie i wydarzenia

Historię tego, od kiedy kobiety noszą garnitury, warto zacząć odpowiadając na pytanie, kiedy w modzie pojawił się ten element garderoby. Szacuje się, iż pierwszy raz założono go w okolicach 1700 roku, jednak swoim fasonem nie przypominał on modeli znanych dzisiaj. Był on przeznaczony dla mężczyzn, jednak już pod koniec XIX wieku zainteresowały się nami słynne ekscentryczki, np. francuska pisarka George Sand, a także Colette czy aktorka Sarah Bernhardt. Nietypowy dla kobiet garnitur uzupełniany był o inne uznawane za męskie elementy garderoby. Umożliwiały one nie tylko dostęp do miejsc, które były niedostępne dla pań, ale i pozwalały na większe zachowanie bezpieczeństwa oraz na zaznaczenie swojej obecności, w świecie, w którym jawnie dominowali mężczyźni.

Moda na noszenie przez kobiety męskich elementów garderoby, w tym garniturów, jeszcze bardziej umocniła się w latach 20. XX wieku w efekcie aktywacji zawodowej kobiet wywołanej przez I wojnę światową. W tamtym czasie panie podejmowały działania, które przed konfliktem były przeznaczone jedynie dla mężczyzn. Kolejnym przełomowym momentem dla damskiego garnituru były także lata 30. W tym właśnie czasie był on szczególnie chętnie noszony przez niemiecką diwę Marlenę Dietrich oraz amerykańska aktorkę Katherine Hepburn. Wpływ na popularyzację tego elementu garderoby wśród kobiet miał także Yves Saint Laurent i jego kolekcja „Le Smoking” z 1966 roku, a także Madonna, która na popularności zyskała w latach 80. oraz serial „Dynastia”, który promował oblicze silnej kobiety.

Jak nosić damski garnitur?

Jak nosić damski garnitur doradza www.abcstylu.pl, gdzie znaleźć można pomysły na ten w kolorze białym, jednak doskonale sprawdzą się także w przypadku innych modeli. Warto zaznaczyć, że wiele kobiet uwielbia go za jego uniwersalność. Doskonale sprawdzi się na co dzień, do pracy, a także na oficjalne przyjęcia i wszelkiego rodzaju imprezy. Bardzo dobrze prezentuje z koszulą, jak i T-shirtem czy topem z głębokim dekoltem. Niektóre modele z powodzeniem można nosić na gołe ciało, dzięki czemu stylizacja zyska pazura. W kwestii dodatków należy pamiętać, że buty powinny być dopasowane do okazji. Do damskiego garnituru można założyć zarówno sandałki, jak i szpilki, trampki czy sneakersy. Dobrze sprawdzą się także niewielkie torebki oraz dyskretna, delikatna biżuteria.

Dlaczego warto nosić garnitury damskie?

Choć dzisiaj garnitury damskie nie muszą być wykorzystywane jako element garderoby, który pozwala poczuć się bezpieczniej i dostać się w niedostępne miejsca, wciąż stanowi lubiane przez kobiety ubranie. Powodem może być jego wspomniana wcześniej uniwersalność, jednak to nie wszystko. Damskie garnitury stanowią bardzo ciekawy, niebanalny ubiór, który pozwoli na wyróżnienie się z tłumu. Na rynku znaleźć można wiele modeli, które doskonale sprawdzą się dla powściągliwych, jak i nieco bardziej otwartych na szalone, modne outfity kobiet. Warto także zaznaczyć, że dobrze dobrany fason może doskonale podkreślić auty sylwetki, jak i zamaskować jej mankamenty. Garnitur damski bardzo dobrze sprawdzi się dla kobiet o różnych typach figury.