Pilscy policjanci zatrzymali obywateli Armenii, którzy w wynajmowanych przez siebie garażach i samochodzie posiadali łącznie ponad 21 kilogramów krajanki tytoniowej oraz 76 tys. papierosów bez wymaganych znaków akcyzy. Straty na jakie został narażony skarb państwa w wyniku ich przestępczych zachowań to blisko milion złotych. Sprawcy usłyszeli zarzuty z kodeksu karno-skarbowego, grozi im wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą pilskiej komendy uzyskali informację dotyczącą sprzedaży papierosów i innych wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Tym nielegalnym handlem mieli zajmować się obywatele Armenii na stałe zamieszkujący w powiecie nakielskim.

Podejrzenia funkcjonariuszy były słuszne, co pokazały wyniki przeszukania. W dwóch garażach wynajmowanych przez obywateli Armenii oraz w samochodzie należącym do pary policjanci łącznie zabezpieczyli ponad 21 kilogramów krajanki tytoniowej oraz 76 tys. sztuk papierosów różnych marek bez wymaganych znaków akcyzy. Dodatkowo zabezpieczono 60 butelek z substancją, która zostanie poddana dalszym badaniom, telefony komórkowe i pieniądze.

Para trudniąca się sprzedażą „lewego” towaru została zatrzymana. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 54-latkowi oraz 49-latce zarzutu popełnienia przestępstwa skarbowego, w tym narażenia skarbu państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego oraz VAT o kwotę blisko miliona złotych. Decyzją Prokuratury Rejonowej w Chodzieży zatrzymani zostali objęci dozorem policyjnym. Popełniony przez nich czyn zagrożony jest wysoką grzywną oraz karą pozbawienia wolności.

st. sierż. Magdalena Mróz