21 listopada przypada święto wszystkich pracowników pomocy społecznej, którzy na co dzień zajmują się pomaganiem osobom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych. Dbają o nich i robią wszystko, aby poprawić im jakość życia.

To święto pracowników ośrodków i domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, instytucji zajmujących się organizacją profesjonalnej pomocy.
- W ten wyjątkowy dzień składam Wam szczególne słowa uznania i dziękuję za Waszą ciężką pracę i poświęcenie, a przede wszystkim za wspaniałe serce, pełne miłości i zrozumienia dla potrzeb drugiego człowieka, potrzebującego wsparcia – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile realizuje zadania pomocy społecznej dla osób potrzebujących wsparcia, również z różnymi niepełnosprawnościami, poprzez wiele instytucji, których pracę koordynuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.

Prowadzi 5 Domów Pomocy Społecznej: w Dębnie dla mężczyzn niesprawnych intelektualnie – 120 miejsc, w Chlebnie – dla kobiet niepełnosprawnych intelektualnie - 80 miejsc, w Falmierowie - dla kobiet niepełnosprawnych intelektualnie – 80 miejsc, w Pile - dla osób przewlekle somatycznie chorych – 70 miejsc, w Rzadkowie - dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie – 66 miejsc. Są to placówki całodobowej opieki. Mieszka w nich obecnie 450 osób.

Poza tym wspiera działalność 6 Warsztatów Terapii Zajęciowej (placówek dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych, które ukończyły 16 rok życia): w Leżenicy, Ujściu, Liszkowie, Morzewie, dwóch WTZ w Pile.

Prowadzi jeszcze Środowiskowy Dom Samopomocy w Pile, dwie Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze – w Pile i w Osieku nad Notecią. W ramach zadań z zakresu pomocy społecznej funkcjonuje jeszcze Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Pile.

W placówkach tych pracuje ponad 460 osób, a ze wsparcia jednostek dziennej i całodobowej pomocy korzysta 697 osób. Wydatki na działalność jednostek pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz jednostek wykonujących zadania w zakresie polityki społecznej rosną.
W 2022 wyniosły one ok. 42 mln zł, w 2023 - plan wydatków to ok. 59 mln zł.