W Centrum Powiatowym ISKRA w Pile odbyła się VII edycja Wielkopolskich Sympozjów Onkologicznych. Sympozjum zorganizowało Wielkopolskie Centrum Onkologii.
Takie spotkania naukowe odbywają się cyklicznie w miastach Wielkopolski, m. in. w Kaliszu, Lesznie i Pile. Dotyczą omówienia ważnych zagadnień związanych z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem nowotworów. Mają one na celu skuteczniejszą walkę z rakiem, tym bardziej że w ostatnich latach obserwuje się stały wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe w Wielkopolsce. Jest to także związane ze zbyt późnym zgłaszaniem się chorych w zaawansowanym stadium choroby do leczenia onkologicznego.

Ważna jest więc nie tylko profilaktyka, ale szybkie i trafne rozpoznanie choroby. Dlatego uczestnikami sympozjów są lekarze rodzinni, onkolodzy, chirurdzy, rezydenci reprezentujący różne specjalności medyczne oraz pielęgniarki, psychoonkolodzy i pracownicy socjalni.

Podobnie było w Pile. Odbyły się trzy sesje z udziałem prelegentów, ze Szpitala Specjalistycznego w Pile, sesja z udziałem pacjentów oraz organizacji pacjenckich oraz sesja z wykładami lekarzy Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
- Cieszymy się, że Piła jest również na mapie tak ważnych sympozjów, które mogą przyczynić się do prawy leczenia nowotworów. Jako Powiat Pilski wspieramy wszelkie takie inicjatywy w trosce o zdrowie mieszkańców, które jest dla nas priorytetem – mówi Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął min. Starosta Pilski Eligiusz Komarowski oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak.