Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przeprowadzili kolejne działania z użyciem bezzałogowego statku powietrznego, który obserwował zachowanie kierowców na terenie Piły.

W roku 2021 doszło aż do 201 zdarzeń na przejazdach kolejowych w całej Polsce. Między innymi z tego właśnie powodu policjanci skupili swoje działania przede wszystkim na ignorowaniu przez kierowców znaku „STOP” znajdującego się przed torowiskiem. Praca policyjnego drona pokazała, że kierowcy bardzo często popełniają to wykroczenie. Przez nieco ponad dwie godziny funkcjonariusze ujawnili 32 kierowców, którzy przejechali przez przejazd kolejowy bez uprzedniego zatrzymania. Prowadzona akcja była kolejnym etapem działań skupionych na poprawę bezpieczeństwa właśnie w tych miejscach. O wcześniejszych akcjach pisaliśmy tutaj: https://pila.policja.gov.pl/w19/aktualnosci/234571,Dla-kilku-sekund-ryzykuja-wlasnym-zyciem.html

Drugą część pracy bezzałogowego statku powietrznego dotyczyła obserwacji odcinków dróg, na których obowiązuje zakaz wyprzedzania. Materiał, który zarejestrował policyjny dron pokazał, że kierowcy nie podejmują tego ryzyka tak często jak na przejazdach kolejowych, ale mimo to funkcjonariusze ujawnili cztery wykroczenia związane z wyprzedzaniem w miejscu niedozwolonym. 

Działania, które odbyły się przy wykorzystaniu specjalistycznego drona oraz przy współpracy z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu były realizowane już po raz drugi terenie Piły i jak podkreślają policjanci, z pewnością nie ostatni.

st. sierż. Wojciech Zeszot