Kiedy stosuje się pale Franki na budowie?

Pale Franki to metoda pozwalająca na wzmocnienia gruntu, którą stosuje się w budownictwie już od prawie 100 lat. Dzięki ich zastosowaniu przekazane zostaje obciążenia zewnętrzne na niższe warstwy podłoża. Technologia ta przez cały czas była rozwijana i modernizowana, by dawać jak najlepsze efekty, przy jak najniższych nakładach finansowych. Dzisiaj częściej niż klasyczne pale stosuje się rozwiązanie Franki NG (Nowej Generacji).

Jak powstają pale Franki?

Pale Franki należą do grupy rozwiązań przemieszczeniowych, do ich formowania używa się stalowej rury osłonowej, która wbijana jest w grunt. Pierwszym etapem prac jest wykonanie w niej betonowego lub żwirowego korka. Następnie pal wbija się w ziemię. Stosowany jest do tego młot wolnospadowy. Gdy zostanie umieszczony na określonej głębokości, formuje się jego podstawę. Następnie zagłębia się w nią rurę, wybija korek, wkłada się zbrojenie i wypełnia ciekłym betonem (w przypadku technologii NG, wcześniej wykorzystywano do tego żwir). W czasie układania masy podciąga się do góry rurę obsadową. Proces powstawania pali Frankie jest dość szybki (jeden element może powstać w czasie krótszym niż godzina), jednak dość trudny i wymaga sporej odpowiedzialności. Prace warto zlecić profesjonalistom, którzy posiadają nie tylko park maszynowy, ale i wiedzę i doświadczenie pozwalające na ich bezbłędne wykonanie. Wzmacniające podłoże pale Franki w Poznaniu i okolicach wykonuje keller.com.pl, lider rozwiązań z zakresu geotechniki w Polsce oraz północno-wschodniej Europie.

Kiedy stosuje się pale Franki?

Wzmacnianie gruntów konieczne jest każdorazowo, gdy podczas badań geologicznych na obszarze planowanego posadawienia budynków odkryte zostaną grunty słabonośne. Mianem tym określa się niestabilne i rozluźnione warstwy, które nie będą w stanie utrzymać budynku w prawidłowy sposób przez długie lata. W efekcie pracy podłoża wraz z upływem czasu dochodzić będzie do zagłębiania się konstrukcji. Pale Franki stosuje się głównie w przypadku obiektów, które narażone są na nierównomierne osiadanie. Można wykorzystać je podczas przygotowywania gruntów pod posadowienie hal i budynków przemysłowych oraz bardzo wysokich konstrukcji. Dodatkowo zastosowanie mają podczas budowy instalacji i zbiorników przemysłowych. Co ważne, tego typu rozwiązania przemieszczeniowe można także wykorzystać do zwiększenia nośności gruntów, które przeznaczone będą pod elektrownie wszelkiego typu oraz przyczółki i filary mostów. Technologia posadawiania pali Frankie pozwala na zastosowanie ich także w bardzo trudnych lokalizacjach, do ich wykonania nie potrzeba skomplikowanych maszyn i sprzętów, wystarczy jedynie kafar na gąsienicach, co znacząco ułatwia oraz usprawnia proces prowadzenia prac związanych ze wzmacnianiem gruntów.

Jakie zalety mają pale Franki?

Pale Franie to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które można wykorzystać dla posadawienia obiektów budowlanych różnego typu. Warto jednak podkreślić, że mają także inne zalety. Pierwszą, niezwykle ważną, jest duża nośność pionowa, którą można bardzo dokładnie oszacować w trakcie prowadzenia prac. Dodatkowo pale Frankie dają możliwość jej kontroli w trakcie prac budowlanych. Wzmocnienia wykonane tą metodą pozwalają na szybsze przejęcie nośności; niewymagane jest przeprowadzanie osiadań, a naprężenia w stopie fundamentowej są zniwelowane. Dzięki palom możliwe jest doszczelnienie poszczególnych warstw. Warto także wspomnieć, że jest to przyjazna naturze metoda zagęszczania gruntu. Ponadto stanowi bezpieczną i stosunkowo przyjemną dla pracowników formę przeprowadzania prac.