W ramach realizacji Programu Prewencyjnego „Bezpieczne Życie Seniora” policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile spotkali się z mieszkańcami Piły i uwrażliwiali starsze osoby na metody działania oszustów. Seniorzy otrzymali od mundurowych materiały profilaktyczne, w których znaleźć można szczegółowe informacje, jak żyć bezpiecznie i jak nie dać się oszukać.

W ostatnim okresie czasu w naszym województwie doszło do kilku zdarzeń metodą na "funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego". Do starszych osób zadzwonili mężczyźni, którzy podali się za funkcjonariuszy CBŚ. Przekazali starszym osobom, że ich pieniądze ulokowane na koncie bankowym są zagrożone ze względu na atak hakerów. Oszuści przekonywali pokrzywdzonych, że jeżeli będą postępować według ich wskazówek, wówczas nie stracą pieniędzy. Oszuści dla uwiarygodnienia, że faktycznie są policjantami, poprosili pokrzywdzonych, by nie rozłączali połączenia telefonicznego z nimi i na klawiaturze telefonu wbili numer alarmowy 997 lub 112.

Pokrzywdzeni przekonani, że mają faktycznie do czynienia z Policją, postępowali zgodnie z wskazówkami oszustów. Mężczyźni powiedzieli, żeby pokrzywdzeni otworzyli w kilku różnych bankach rachunki z dostępem do bankowości internetowej i dokonali na nie przelewów różnych kwot. Pokrzywdzeni tak zrobili, a potem przekazali oszustom wszystkie dane do kont, czyli loginy i hasła. Złodzieje przelali na swoje konta pieniądze pokrzywdzonych, którzy stracili oszczędności swojego życia.

W związku z zaistniałymi zdarzeniami na terenie całego kraju, podkom. Żaneta Kowalska oraz sierż. sztab. Jędrzej Panglisz z Komendy Powiatowej Policji w Pile spotkali się dzisiaj z seniorami na terenie miasta Piły. Policjanci uwrażliwiali starsze osoby na metody działania oszustów, z zaakcentowaniem metody „na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego”.

Seniorzy otrzymali od policjantów materiały profilaktyczne, w tym Poradniki Bezpiecznego Seniora. Komendant Powiatowy Policji w Pile insp. Sebastian Cichocki wystosował apel do seniorów, w którym podkreślił, że oszuści, wykorzystując społeczne zaufanie do Policji, podają się za funkcjonariuszy Policji, CBŚ,  za policjantki Centralnego Biura Śledczego i w ten sposób wyłudzają pieniądze od osób starszych. Każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy TO OSZUST!

Pamiętajmy!!! Policjant nigdy nie wykonuje czynności służbowych przez telefon i nigdy nie prosi o pieniądze. Również należy pamiętać, że nie rozłączając się podczas rozmowy telefonicznej, a wybierając numer alarmowy 112 czy 997 nigdy się nie dodzwonimy do prawdziwych służb ratunkowych!!!

Mieszkańcy Piły i powiatu pilskiego! Pamiętajcie! W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem! W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z Policją pod numerem 997. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.


podkom. Żaneta Kowalska