Policja zatrzymała oszustów wystawiających fałszywe recepty na leki narkotyczne
W ostatnich dniach funkcjonariusze z Piły rozwiązali skomplikowaną sprawę dotyczącą fałszywych recept oraz nielegalnego handlu narkotykami. Zatrzymano dwóch młodych mężczyzn, którzy włamywali się na konta lekarzy w internetowej platformie medycznej i wystawiali recepty na substancje odurzające. Śledztwo nadal trwa, a policja przewiduje kolejne zatrzymania.
  • Włamanie do platformy medycznej i fałszywe recepty

  • Intensywne działania policji

  • Dalsze ustalenia i kolejne zatrzymania

  • Przyszłość sprawy i możliwe konsekwencje

Włamanie do platformy medycznej i fałszywe recepty

Cała sprawa rozpoczęła się od włamania do konta lekarza na internetowej platformie medycznej. Sprawcy, po uzyskaniu dostępu, wystawili aż 89 fałszywych recept na leki zawierające substancje psychotropowe i środki odurzające. Recepty te były realizowane w różnych aptekach na terenie całego kraju, co pozwoliło na wprowadzenie na rynek znacznej ilości nielegalnych leków.

Intensywne działania policji

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z Piły podjęli szeroko zakrojone działania, które obejmowały kilka województw. Dzięki zebranym dowodom udało się ustalić tożsamość podejrzanych oraz ich aktualne miejsca pobytu. 5 czerwca doszło do zatrzymania dwóch młodych mężczyzn w wieku 19 i 21 lat na terenie Warszawy i Szczecina. W ich mieszkaniach zabezpieczono m.in. ponad 80 tabletek wykupionych na podstawie fałszywych recept oraz znaczną ilość różnych narkotyków, w tym marihuanę, mefedron, ecstasy i kokainę.

Dalsze ustalenia i kolejne zatrzymania

Śledztwo ujawniło, że w procederze brał udział także trzeci mężczyzna, który obecnie przebywa w areszcie śledczym. Mężczyźni działali wspólnie, wykorzystując dane lekarza nie tylko do wystawiania fałszywych recept, ale również do zakładania na niego rachunków bankowych i zaciągania kredytów na łączną kwotę 60 tysięcy złotych. Na szczęście transakcje te zostały w porę zablokowane, co pozwoliło na odzyskanie całej kwoty.

Przyszłość sprawy i możliwe konsekwencje

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów oszustwa komputerowego oraz wprowadzania do obrotu substancji psychoaktywnych i środków odurzających. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, 19-letni mężczyzna odpowie także za posiadanie znacznej ilości narkotyków, co może skutkować karą do 10 lat więzienia. Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu obydwu mężczyzn, a policja podkreśla, że sprawa jest rozwojowa i przewidywane są kolejne zatrzymania.


Na podstawie: KPP w Pile