Rewolucja na terenach kolejowych w Pile:
Nadchodzące zmiany w przestrzeni miejskiej zapowiadają nowy rozdział dla naszego miasta, otwierając przed mieszkańcami drzwi do nowych możliwości i udogodnień. Inicjatywa lokalnych władz oraz współpraca z PKP S.A. obiecują przekształcenie terenów wokół dworca kolejowego w przestrzeń pełną życia i działalności, co z pewnością wpłynie na poprawę wizerunku naszego miasta.
  1. Przekazanie gminie budynku byłej parowozowni przez PKP S.A. oraz plany dotyczące jego nieodpłatnego wykorzystania.
  2. Remont i modernizacja dworca kolejowego oraz peronów, w tym przejść podziemnych z bezpośrednim dostępem do alei Poznańskiej.
  3. Przeznaczenie kilku działek na cele usługowe, przemysłowe i komercyjne, otwierając nowe tereny dla mieszkańców.
  4. Wsparcie projektu przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz deklaracja współpracy przy programach turystycznych.

W sercu naszej społeczności szykują się zmiany, które mają na celu nie tylko odświeżenie wyglądu centrum, ale również zwiększenie atrakcyjności naszego miasta jako miejsca do życia, pracy i wypoczynku. Inicjatywa ta, będąca efektem wspólnych starań lokalnych władz, PKP S.A., a także wsparcia województwa, zapowiada znaczące ulepszenia infrastruktury i dostępności komunikacyjnej.

Zmiany te są wynikiem długotrwałych rozmów i planowania, co podkreśla Beata Dudzińska, pełniąca funkcję prezydenta: Mówimy o zmianie jakościowej, która znakomicie wpłynie na zarówno funkcjonalność miasta, jak i jego wizerunek. Potwierdza to również poseł Piotr Głowski, wskazując na znaczenie współpracy różnych podmiotów w realizacji projektu: Dzisiaj mówimy o rewolucji, którą przygotowujemy w tym dużym zespole, bo udało się po wielu latach zebrać wszystkie strony.

Prezes zarządu PKP S.A., Krzysztof Golubiewski, zaznacza, iż celem projektu jest nie tylko uporządkowanie przestrzeni miejskiej, ale również jej otwarcie dla mieszkańców i przyjezdnych: Z inicjatywy pani prezydent Beaty Dudzińskiej od kilku miesięcy rozmawiamy o wszystkich nieruchomościach, jakimi w Pile dysponuje PKP S.A., a który potencjał jest nie wykorzystywany i są dla polskich kolei zbędne. Dzięki temu mieszkańcy zyskają dostęp do nowych przestrzeni, które mają stać się wizytówką miasta.

Wsparcie dla projektu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz deklaracje współpracy przy programach turystycznych podkreślają zainteresowanie i zaangażowanie w rozwój turystyki i rekreacji w regionie. Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego, wyraża zadowolenie z rozwoju współpracy: Koleje Wielkopolskie są perłą o którą bardzo dbamy. Szanujemy również historię i tradycję wielkopolskiego kolejnictwa i dlatego bardzo cieszę się, że współpraca samorządu i PKP się wreszcie rozwija.

Planowane zmiany to nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość i jakość życia mieszkańców, co czyni ten projekt kluczowym elementem dalszego rozwoju naszego miasta.


Opierając się na: Urząd Miasta Piła