Decyzją Sądu Rejonowego w Pile 64-letni mężczyzna został aresztowany na okres trzech miesięcy. Wcześniej przez dłuższy okres terroryzował swoim agresywnym zachowaniem żonę i pozostałych domowników. Teraz za swoje czyny odpowie przed sądem. Może grozić mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Podczas minionego weekendu funkcjonariusze zostali wezwani do interwencji domowej na terenie miasta Piły. Przedstawione okoliczności oraz dokonane przez policjantów ustalenia potwierdziły, że to 64-letni mężczyzna jest powodem interwencji. Będąc w stanie nietrzeźwości wszczął awanturę wobec swojej żony. Sprawca najpierw używał słów wulgarnych i obraźliwych, a kilka chwil później uderzył pokrzywdzoną. Mężczyzna został przez funkcjonariuszy zatrzymany.

Dalsze ustalenia pozwoliły wyjaśnić, że proceder, w którym 64-latek wszczyna awantury trwa już od dłuższego czasu. Sprawa nigdy nie ujrzała światła dziennego przez zastraszanie, które mężczyzna stosował wobec pokrzywdzonej. Dopiero, gdy życie i zdrowie kobiety było realnie zagrożone zdecydowała się zawiadomić policjantów.

Zebrany przez mundurowych materiał pozwolił przedstawić mężczyźnie zarzut znęcania się nad osobą najbliższą, a także wpływania na nią jako świadka. Sąd po rozpatrzeniu wniosku zadecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania izolując jednocześnie sprawcę na najbliższe 3 miesiące. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Przemoc domowa jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, które należy jak najszybciej przerwać. Lekceważone może doprowadzić do niebezpiecznych i realnie zagrażających życiu oraz zdrowiu sytuacji. Po zmianie przepisów związanych z przemocą domową pojawiło się wiele rozwiązań i możliwości do wykorzystania przez służby oraz instytucje. Wszystko w trosce o osoby, które mogą być dotknięte przemocą i potrzebują pomocy.

Funkcjonariusze podczas interwencji domowej mogą nie tylko wszcząć procedurę niebieskiej karty, ale również odseparować sprawcę stosując natychmiastowy nakaz opuszczenia lokalu oraz zakaz zbliżania się do osoby pokrzywdzonej. W przypadkach kiedy przemoc domowa jest szczególnie nasilona i występuje realne zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników sprawca może zostać nie tylko zatrzymany, ale również odizolowany na czas trwania postępowania, tak jak to nastąpiło w powyższej historii.

Więcej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy dostępnych jest na stronie:

https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-pomocy-dla-osob-dotknietych-przemoca-w-rodzinie

W przypadku uzyskania natychmiastowej pomocy należy dzwonić pod numer alarmowy 112!

sierż. szt. Wojciech Zeszot

zdjęcie ilustracyjne (źródło: https://widzewiecej.pl/aktualnosci/03-08-2021/przemoc-w-rodzinie/)