Domowy plac zabaw w ogrodzie to marzenie wielu rodzin. Dzięki niemu dzieci mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawiąc się w bezpiecznym otoczeniu swojego domu, a dorośli mają możliwość na relaks i odpoczynek w swoim przydomowym zaciszu. Jak urządzić sobie taki domowy plac zabaw i jakich elementów nie może w nim zabraknąć? Sprawdź nasze wskazówki!
Huśtawka ogrodowa - klasyka, która zawsze się sprawdza
Jednym z najważniejszych elementów domowego placu zabaw jest huśtawka ogrodowa. To klasyka, która sprawia radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. To wspaniałe narzędzie, które pozwala na aktywne i przyjemne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Huśtawka na plac zabaw to doskonały wybór dla rodzin z dziećmi, ale też dla osób dorosłych, które chcą zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy oraz pozwolić sobie na chwilę swobody i ukojenie układu nerwowego.
Huśtawka na plac zabaw - jaką wybrać?
Istnieją różne rodzaje huśtawek ogrodowych. Najprostsze to huśtawki jednoosobowe, które z łatwością można przymocować do gałęzi drzewa lub specjalnego stojaka. Dla większej liczby dzieci lub dla rodzin, które chcą bawić się razem, warto zainwestować w huśtawkę dwu lub trzyosobową, dzięki której można cieszyć się zabawą w większym gronie.
Wybierając huśtawkę dla dziecka warto wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa i obecności dodatkowych oparć, czy zapięć. Dla starszych dzieci świetnym wyborem może być huśtawka typu "bocianie gniazdo", na której można się bardzo mocno rozhuśtać. W przypadku huśtawek dla osób dorosłych najczęściej wystarczają takie, które można delikatnie rozbujać.
Huśtawki można również podzielić ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Najpopularniejszymi rodzajami są:
- huśtawki drewniane,
- huśtawki metalowe,
- huśtawki z tworzyw sztucznych np. z technorattanu.
Wybór materiału z jakiego został wykonany przedmiot może być podyktowany subiektywnymi względami estetycznymi i ogólnym wystrojem otoczenia. Przykładowo do ogrodu urządzonego w stylu rustykalnym świetnie nada się huśtawka drewniana. Wybierając materiał swojej huśtawki należy również wziąć pod uwagę jego odporność na warunki atmosferyczne. Przykładowo huśtawka metalowa może być narażona na rdzę, jeżeli zbyt długo będzie stała w miejscu, gdzie moczy ją deszcz. Natomiast huśtawki z drewna mogą wymagać dodatkowej impregnacji i malowania, aby były w stanie posłużyć przez dłuższy czas.
Hamak ogrodowy - czyli chwila relaksu
Hamak ogrodowy to kolejny element, który może być świetnym uzupełnieniem domowego placu zabaw. To idealna propozycja dla osób, które chcą się zrelaksować na świeżym powietrzu i odpocząć od codziennych obowiązków. W takim hamaku można bez problemu uciąć sobie drzemkę, poczytać książkę lub posłuchać muzyki. Hamak ogrodowy to nie tylko sposób na regenerację sił, ale też element, który pozwala cieszyć się przyrodą.
Jaki hamak ogrodowy wybrać?
Hamaki ogrodowe są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Mogą być zrobione z różnych materiałów, przykładowo:
- bawełny,
- poliestru,
- polipropylenu,
- nylonu,
- jedwabiu spadochronowego.
Ważne, aby wybierać produkty najwyższej jakości, które będą wytrzymałe i bezpieczne dla użytkowników. Decydując się na zakup hamaka należy również wziąć pod uwagę jego wielkość oraz maksymalne obciążenie - te parametry powinno dobierać się do liczby osób, które będą korzystać z przedmiotu w jednym czasie.
Co ciekawe, istnieją trzy główne rodzaje hamaków:
- hamak tradycyjny, który nie posiada żadnych usztywnień, dzięki czemu jest bardzo łatwy w przechowywaniu,
- hamak z poprzeczką, który posiada po bokach drewniane kije, które odpowiadają za naciągnięcie materiału,
- hamak-fotel, który pozwala na wypoczynek w pozycji siedzącej, a kształtem podobny jest do huśtawki.
Wybierając hamak należy również zastanowić się nad miejscem, w jakim chcemy go powiesić. Najlepiej jest znaleźć dwa drzewa, między którymi będzie można go zawiesić. Jeżeli nie masz takiej możliwości możesz zastanowić się nad wbiciem dwóch słupków w ziemię lub zakupić hamak z gotowym stelażem. Należy pamiętać, że każdy hamak ogrodowy warto też zabezpieczyć przed deszczem i promieniami słonecznymi, aby spełniał swoją funkcję przez długie lata.