Jak wyczyścić dno basenu?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wyczyszczenie dna basenu nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Jakie są najskuteczniejsze sposoby?

Czyszczenie dna basenu pompą piaskową

Jak wiadomo, wyławianie piasku z dna basenu jest niezwykle czasochłonne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie poradzenie sobie z tym problemem w sposób automatyczny. Rekomendowane jest wykorzystanie do tego celu pompy piaskowej. Wspomniany produkt jest bowiem wyposażony w specjalny filtr piaskowy. W ten sposób będzie doskonale zatrzymywał wszelkie osady żwirowe, piaskowe lub żwirowo-antracytowe. Godny uwagi jest fakt, że urządzenie działa na zasadzie ssąco-tłoczącej. W najprostszym możliwym ujęciu podczas pobierania wody, prowadzi ją do filtra, gdzie zanieczyszczenia zostają zatrzymane. Kolejnym etapem jest ponowne wtłoczenie wody do basenu.

W jaki sposób wyczyścić dno basenu pompą filtrującą?

Kolejnym doskonałym rozwiązaniem na wyczyszczenie dna basenu będzie zastosowanie pompy filtrującej. Należy mieć świadomość, że klasyczne pompy przeznaczone do basenu są zbudowane z systemu instalacji połączonego z rurami PCW. Warto wiedzieć, że woda dostanie się do niej przez skimmer, czyli boczny górny wlot, a następnie dostaje się do filtra głównego. Możliwe jest dzięki temu wyłapanie zanieczyszczeń takich jak liście, gałęzie czy włosy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w filtrze jest zamontowany specjalny wielodrożny zawór. Jego zadaniem jest zasysanie wody,a później po odpowiednim oczyszczeniu wypuszczenie jej z powrotem. Najlepszą opcją będzie stosowanie tego rodzaju pompy na bieżąco w trakcie użytkowania basenu. Rekomendowane jest, by woda była filtrowana cztery razy w ciągu dnia.

Jak można wyczyścić dno basenu środkami chemicznymi?

Godny uwagi jest fakt, że czyszczenie omawianego basenu może być bez problemu wykonane przy pomocy specjalnych preparatów chemicznych. Świetnym przykładem może być popularny chlor. Należy zaznaczyć, że środki mogą być dozowane ręcznie lub przy pomocy właściwych urządzeń automatycznych. W przypadku tych drugich, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie skimmera. Z kolei środki płynne dostępne na rynku mają rozmaite odczyny i składy. Warto wiedzieć, że czyszczenie żółtego lub brązowego osadu powinno odbywać się przy udziale kwasu askorbinowego. Stosunkowo szybko wyeliminuje on nieestetyczne smugi, a także przywróci wodzie odpowiednią czystość.