Płyta plexi jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu. Cechami charakterystycznymi są jej wytrzymałość, niska waga i doskonała jakość. Znajdziesz ją bez problemu w codziennym otoczeniu w postaci elementów mebli, drzwi wewnętrznych do pokoju, regałów na obuwie, osłon na ladę czy konstrukcji budowlanych. Swoją popularność zdobyła za sprawą doskonałych właściwości. Z powodzeniem zastąpić może szkło tradycyjne. Nie bez powodu plexa nazywana jest szkłem organicznym. Dzięki niskiej cenie należy ona do najtańszych produktów szkło podobnych. Jak powstaje i jakie ma zastosowanie? Sprawdź do czego jeszcze służy płyta plexi.
PMMA - polimetakrylan metylu, inaczej zwany akrylem.
Pleksa, plexa, plexi, szkło organiczne, szkło akrylowe. Nazw określających to tworzywo jest wiele. Każde z nich jest prawidłowe. PMMA to skrót, który odnosi się do polimetakrylanu metylu, będącego głównym składnikiem płyt plexi. Cechuje je gładka i równa powierzchnia. Sztywne i termoplastyczne tworzywo znajdziemy w branży budowlanej (ścianka działowa), branży meblarskiej (elementy mebli), handlowej (używane w czasie pandemii płyty pleksa, oddzielające sprzedawcę od klienta) oraz w urzędach (urny wyborcze). Pleksiglas sprawdzi się wszędzie, gdzie zachodzi konieczność solidnego i wytrzymałego tworzywa, które stanie się alternatywą dla szkła tradycyjnego.
Proces tworzenia płyty pleksa. Możliwości są nieograniczone
Jak już zostało wspomniane wyżej, głównym składnikiem, z którego powstają płyty pleksa jest polimetakrylan metylu. Podczas procesu polimeryzacji tworzony jest granulat polimerowy, który w kolejnym etapie poddawany jest obróbce termicznej. Z racji swoich plastycznych właściwości, PMMA daje możliwość tworzenia nieskończenie wiele formatów. Tak oto metodą wytłaczania zostaje wyprodukowana płyta plexi, którą bez trudu można frezować, kleić oraz giąć, a sam materiał nadaje się do późniejszego recyklingu.