W ostatnim czasie na terenie całego województwa pojawiają się kolejne przypadki oszustw seniorów. Najczęściej stosowanymi metodami są te na „policjanta” „funkcjonariusza CBŚ” oraz „wnuczka”. Przekonała się o tym 85-letnia mieszkanka powiatu pilskiego, która dzięki ostrożności ostatecznie nie padła ofiarą przestępców. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki, czy udział w "tajnych akcjach".

W ubiegłym tygodniu do pilskiej seniorki zadzwonili mężczyźni, którzy podali się za policjanta i prokuratora. Przekazali oni kobiecie informację o zagrożeniu jej środków na koncie i konieczności ich wypłaty. Następie 85-latka miała przekazać 50 tysięcy złotych funkcjonariuszowi, który je zabezpieczy. W pewnym momencie nabrała ona wątpliwości co do dobrych intencji i ostatecznie nie przekazała przestępcom oszczędności swojego życia. Był to kolejny przykład wykorzystania zaufania społeczeństwa do policjantów i próby wyłudzenia pieniędzy od starszych osób.

Najczęstszymi przypadkami są sytuacje, w których oszuści podają się za:

  • Funkcjonariuszy Policji, Prokuratury, Centralnego Biura Śledczego
    Udając, że ktoś próbuje się włamać na konto bankowe, a jedyna szansa aby się uchronić to podanie haseł, przelanie pieniędzy lub ich osobiste przekazanie funkcjonariuszom.

  • Wnuczka, wnuczkę lub innego członka rodziny
    Tłumacząc przy tym, że popełnił on przestępstwo, spowodował wypadek i czeka go areszt lub inna wysoka kara, przed którą może się uchronić wpłacając kaucję.

  • Pracownicy, gazowni, energetyki lub spółdzielni mieszkaniowej
    Pod pretekstem wykonania określonych prac próbują rozpoznać seniorów, ich mieszkanie oraz dokonać rabunku wartościowych przedmiotów oraz gotówki.

Jak należy postępować w przypadku podejrzenia kontaktu z oszustem?

  • Bezwzględnie zakończyć rozmowę telefoniczną i poinformować o tym fakcie swoich bliskich oraz Policję na numer alarmowy 112.

  • Nie podawać swoich danych osobowych, numeru konta bankowego, a także loginów i haseł.

  • Nie pozwolić wejść do mieszkania nieznajomym, a zwłaszcza osobom podszywającym się za pracowników różnych instytucji i poinformować o tym fakcie najbliższą jednostkę Policji.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych!

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy szczególną uwagę na osoby starsze, które mieszkają samotnie.

Pamiętajmy! Funkcjonariusze Policji, Centralnego Biura Śledczego oraz innych służb nigdy nie będą prosić o jakiekolwiek pieniądze oraz udział w „tajnych akcjach”. Jedynie ostrożność może uchronić nas przed działaniem oszustów.

sierż. Magdalena Szukajło