magnez w organizmie

Magnez to jeden z makroskładników, który jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlaczego dostarczanie magnezu w odpowiednich ilościach jest takie istotne? Co warto o nim wiedzieć? Odpowiadamy!

Zastosowania i właściwości magnezu

Magnez jest powszechnym pierwiastkiem występującym w skorupie ziemskiej i wodzie morskiej. Sole magnezu są wszechobecne w złożach solnych. Ponadto naturalnymi źródłami magnezu są kopalne złoża mineralne (węglany, magnezyty i dolomity). Magnez jest szeroko stosowany w przemyśle samochodowym i lotniczym, elektrotechnice i medycynie. Nas interesuje jednak wpływ magnezu na organizm człowieka. Magnez jest niezbędny do spalania materii organicznej w komórkach (do uwalniania energii). Pomaga utrzymać prawidłowe tętno i zapobiega skurczom tętnic. Poza tym magnez uczestniczy w tworzeniu insuliny i przyspiesza regenerację po kontuzjach i urazach Normalizuje ciśnienie krwi i zapobiega tworzeniu się kamieni i odkładaniu się wapnia w nerkach i woreczku żółciowym. Inną bardzo istotną cechą magnezu jest to, że wspomaga eliminację metali ciężkich i toksyn z organizmu. Zawartość magnezu w organizmie osoby dorosłej wynosi 25-30 g. Z tego około 60% znajduje się w tkankach miękkich, a pozostała część w kościach. Zapotrzebowanie na ten makroskładnik odżywczy zależy od wieku i aktywności fizycznej osoby. W przypadku osób dorosłej wymagana dawka wynosi ok. 400-500 mg dziennie.

Magnez w żywności

Osoba otrzymuje niezbędną dawkę magnezu z jedzeniem. Zawartość substancji jest najwyższa w produktach roślinnych takich jak np. rośliny strączkowe, brokuły, marchew, buraki, banany, brzoskwinie, daktyle, ryż, kukurydza, płatki owsiane, otręby pszenne, kasza gryczana, orzeszki ziemne, migdały, orzechy włoskie, orzechy nerkowca i nasiona. Wchłanianie magnezu w organizmie wynosi ok. 30-40%. Na proces wchłaniania pozytywnie wpływają witaminy B6, C i D oraz kwas organiczny mlekowy i cytrynowy. Brak magnezu w organizmie objawia się zaburzeniami ruchomości stawów, drgawkami, bezsennością, ogólnym osłabieniem i nerwowością. Niedobór magnezu może również powodować nadmierne spożycie kawy i alkoholu, choroby nerek i żołądka oraz leki moczopędne. Korzyści z magnezu dla organizmu związane są z obecnością wielu innych substancji. Aby zapewnić normalne funkcjonowanie układu nerwowego, oprócz magnezu potrzebne są fosfor i sód. Magnez wraz z witaminą D i wapniem pomaga wzmocnić kości i zęby. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz organizm otrzymuje wskazaną ilość magnezu, możemy zdecydować się na catering dietetyczny Piła.