Komunikat Starosty Pilskiego z 31 marca 2020 r. o sytuacji epidemiologicznej na terenie powiatu pilskiego.

1. 30 marca, w godzinach wieczornych, potwierdzono drugi przypadek zakażenia koronawirusem u mieszkańca powiatu pilskiego.
2. Jest to mieszkaniec Piły, który od dwóch tygodni przebywał w Centrum Pulmonologii i Chorób Płuc w Chodzieży i nie miał przez ten czas kontaktu z nikim innym jak z personelem szpitala.
3.Pacjent już jest hospitalizowany w Poznaniu.
4. Obecnie u 2 osób zamieszkujących powiat pilski (w gminie Piła i gminie Kaczory) potwierdzono zakażenie koronawirusem.

5. Kolejne dane na godz. 12.00:
- 453 osoby objęte kwarantanną ( w tym 406 osób w związku z przekroczeniem granicy), najwięcej w Pile – 209 osób
- 5 osób hospitalizowanych
- 198 osób objętych nadzorem epidemiologicznym.

6. Po statystykach widać, że w każdej gminie są już osoby objęte kwarantanną, choć nie oznacza to, że są zakażone, ale nie możemy tego wykluczyć.
- Apeluję zatem ograniczmy swoją aktywność i bądźmy bardzo ostrożni tym bardziej że rząd ogłosił dzisiaj nowe ograniczenia.
Wprowadził na przykład wychodzenie z domu dzieci i młodzież do lat 18 bez opieki dorosłych. Zamknięte zostaną kolejne punkty usługowe: fryzjerskie, kosmetyczne, w weekendy będą zamknięte markety budowalne
- mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

7. Od 1 kwietnia: nowe zasady kwarantanny. Jeśli taka osoba odbywa ją w domu z członkami rodziny, to cała rodzina będzie objęta kwarantanną. Jeśli chce odbyć ją sama, musi znaleźć inne odosobnione miejsce.

Przypominamy numer telefonu: 784 069 152 – pod nim każdy otrzyma stosowną pomoc.
Szczegóły na naszej stronie:

https://www.powiat.pila.pl/koronawirus/3859,rzad-wprowadza-kolejne-kroki-w-walce-z-koronawirusem



- Przypominam: skala zakażeń będzie zależeć tylko od nas. Stosujmy się więc do tych zakazów i ograniczeń.
Apeluję również, by nie stygmatyzować osób, o których wiemy, że mają orzeczoną kwarantannę. One są tylko potencjalnymi nosicielami. Z kolei do osób poddanych kwarantannie apeluję, by zachowywały się odpowiedzialnie i przestrzegały wszystkich obowiązujących zasad
- dodaje starosta Eligiusz Komarowski.

WAŻNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH:
Andrzej Komisarek – Przewodniczący Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Pile

1.Uspokajamy osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Aktualnie przygotowywane są przepisy, które wychodzą naprzeciw zaistniałej sytuacji.

2.Osoby, które złożyły wniosek w okresie od 8 grudnia 2019r. do 8 marca 2020r. i ich orzeczenie utraciło ważność w tym okresie i złożyły wniosek o wydanie nowego orzeczenia - orzeczenia będą ważne przez 60 dni po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

3.W sytuacji, kiedy orzeczenie utraciło ważność w okresie od dnia ogłoszenie epidemii do dnia dzisiejszego - orzeczenia są ważne i będą ważne również przez 60 dni po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

4.Karty parkingowe upoważniające osoby niepełnosprawne do korzystania z miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, będą ważne również przez 60 dni po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

5.Najprawdopodobniej legitymacje, które zostały wydane na podstawie orzeczeń również będą przedłużone do okresu ważności orzeczenia.

6.Uwaga! Od 1 kwietnia br. Powiatowe Zespoły Orzekania o Niepełnosprawności, w tym również pilski, będą orzekać w tzw. trybie zaocznym, na podstawie złożonego wniosku oraz dokumentacji medycznej.
Więcej informacji: www.orzecznictwopila.mojbip.pl; tel. 67 213 15 78.

Komunikat Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego z 31 marca 2020 r.