Czar kolejki wąskotorowej w Białośliwiu. Polecamy na wakacje  Kolejka wąskotorowa w Białośliwiu to jedna z największych atrakcji turystycznych powiatu pilskiego. Niezwykłym wydarzeniem są coroczne Zloty Miłośników Kolejek Wąskotorowych. Tegoroczny 9. Zlot po raz kolejny zgromadził tysiące mieszkańców. Główną atrakcją był wyremontowany parowóz LOWA, który po remoncie, po ponad 30 latach postoju wrócił na tory. Już włączony został do taboru kolejki  i ciągnie wagoniki po malowniczej trasie.

Parowóz to duma Towarzystwa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej. To unikat w skali Europy, jedyny o mocy zaledwie 50 KM. Lokomotywa została wyprodukowana w 1951 roku w dawnym NRD  i przez ponad 30 lat służyła do celów przemysłowych, m.in  „pracowała” w żwirowni w Mirosławiu Ujskim. W 1995 roku na dobre wróciła do Białośliwia i pełniła rolę eksponatu. Przejęło ją Towarzystwo Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej, a jej remontu podjęła się spółka Interlok w Pile. Lokomotywa ma naprawiony kocioł, podobnie podzespoły (te wykonano w Bydgoszczy). Odmalowana na czarno z czerwonymi i złotymi elementami zdobniczymi prezentuje się niezwykle okazale.   
- To nasza duma. Jedyna taka lokomotywa w Europie. Niemcy, fani kolejek wąskotorowych bardzo nam jej zazdroszczą. Cieszymy się, że remont udało się doprowadzić do finał. To teraz duża atrakcja na trasie kolejki – powiedział Jerzy Borzych, prezes Towarzystwa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej. 

Tradycyjnie wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców gminy Białośliwie i ościennych.
- Od urodzenia jeździłam tą kolejką do Łobżenicy i Wysokiej. Ale teraz zupełnie inaczej wygląda ta kolejka. Co roku przybywam tu na Zlot – wyznała pani Barbara z Białośliwia.  
Na 9. Zlocie nie brakowało również turystów spoza regionu.
- Jestem tu po raz pierwszy. Przejazd kolejką był świetny, piękne widoki i cały czas buchało z parowozu – mówiła zachwycona Aleksandra z  Poznania.  
Wójt gminy Białośliwie Krzysztof Rutkowski przyznał, że kolejka od lat sławi gminę.
- Sadownictwo i kolejka wąskotorowa to dwa najważniejsze obszary, z których słynie Gmina Białośliwie. Mieszkańcy całego regionu, a także naszej gminy chętnie tu przyjeżdżają, decydując się na przejazd kolejką, czekają również na zloty, którym towarzyszy zawsze świetna atmosfera. To okazja by się spotkać i integrować – powiedział.

Iwona Schulz, radna Rady Powiatu w Pile, która regularnie uczestniczy w Zlotach tym razem przyjechała z rodziną.
- Są takie wydarzenia, na które czeka się z utęsknieniem. Chciałam, by mój wnuk po raz pierwszy zobaczył te fantastyczne parowozy. To wspaniała impreza, przyjeżdżam tu od wielu lat i zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem – przyznała.

Najwięcej emocji podczas Zlotu wzbudziła parada pojazdów szynowych, zarówno parowozów, wagoników jak i drezyn, często skonstruowanych samodzielnie.
- Kolejka wąskotorowa to jedna z największych atrakcji turystycznych powiatu pilskiego. Z pewnością  tabor kolejki, jak i otoczenie stacji wymagają jeszcze sporo inwestycji, ale coraz lepiej dzieje się w naszym kraju. Inwestujemy w służbę zdrowia, drogi, oświatę. Mam nadzieję, że już niedługo także w turystykę, na czym to miejsce na pewno skorzysta – zapowiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Powiat Pilski był współorganizatorem 9. Zlotu Miłośników Kolejek Wąskotorowych i tradycyjnie wsparł jego organizację. W przyszłym roku szykuje się wielki jubileusz 125 lat kolejki wąskotorowej i jubileuszowy 10. Zlot. To dopiero będzie wydarzenie!