Okres zimowy na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Na drogach jest ślisko, pada deszcz, śnieg, grad, jest mgła. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym razie może dojść do wypadków i kolizji.

W okresie zimowym szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego stanowią osoby piesze. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze, zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do potrąceń.

Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych w takich zimowych warunkach są również „najechania” na inne pojazdy, wynikające z niezachowania bezpiecznego, czyli niezbędnego do uniknięcia zderzenia, odstępu od innego, najczęściej jadącego przed nami pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas hamowania, wykonywania manewrów wyprzedzania oraz omijania i wymijania.

Należy pamiętać, że warunki są trudne, między innymi mróz, zaśnieżone szyby, które trzeba oczyszczać, by mieć dobrą widoczność. Oprócz utrzymywania w czystości szyb, radzimy by uzupełniać płyn w zbiorniczkach spryskiwaczy, czyścić lusterka oraz klosze świateł naszego pojazdu. Ponadto kierowcy powinni pamiętać o obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok. Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgielnych przednich, jeżeli jednak zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów, należy również włączyć tylne światła przeciwmgielne.

Kierowanie pojazdem w okresie zimowym wymaga właściwej tym warunkom techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem.  

Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów!!! 


podkom. Żaneta Kowalska


 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.