W siedzibie naszej jednostki odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa dzieci i ich opiekunów w placówkach oświatowych. Uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać trzech wykładów dotyczących algorytmów postępowania w przypadku zaistnienia określonych sytuacji kryzysowych, psychologicznych aspektów samoobrony oraz pierwszej pomocy.
Na konferencję zostali zaproszeni przedstawiciele publicznych i prywatnych przedszkoli mieszczących się w mieście Piła. Wśród uczestników byli zarówno pedagodzy, jak i osoby zarządzające danymi placówkami oświatowymi.
Wydarzenie składało się z 3 paneli tematycznych. Na początku zebranych powitał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pile komisarz Krzysztof Król, a po chwili głos zabrali policjanci z Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Ogólnego pilskiej komendy. Funkcjonariusze przedstawili zebranym algorytmy postępowania w przypadku zaistnienia określonych sytuacji kryzysowych w placówkach oświatowych oraz wskazali różne formy obrony koniecznej. Uczestnicy obejrzeli również film instruktażowy dotyczący aktywnego strzelca i poznali zasadę „4U- uważaj, uciekaj, ukryj się, udaremnij atak”.
Kolejny panel tematyczny został zaprezentowany przez psycholog Alicję Baranowską, która aktywnie włączyła się w organizację tego przedsięwzięcia. Zebrani dzięki przedstawionym treścią poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa w swoich miejscach pracy oraz psychologiczne sposoby skutecznej samoobrony. Szeroko omówiona została interpretacja mowy werbalnej i niewerbalnej.
Ostatnia część konferencji poświęcona była tematyce udzielania pierwszej pomocy. Policjant z Wydziału Patrolowo- Interwencyjnego przedstawił nie tylko podstawowe zasady udzielania pomocy, ale również podkreślił jak ważne jest odpowiednie wyposażenie placówek oświatowych w sprzęt niezbędny do ratowania ludzkiego życia. Szeroko omówiono również czynności ratunkowe w przypadku zaistnienia zadławień oraz silnego krwawienia. Po części teoretycznej odbyła się również część praktyczna, gdzie każdy z uczestników mógł samodzielnie przećwiczyć wykonywanie resuscytacji krążeniowo- oddechowej.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział w konferencji. Mamy nadzieję, że powyższe przedsięwzięcie, zdobyta wiedza oraz wymiana cennych doświadczeń będzie miała wpływ na podniesienie bezpieczeństwa dzieci oraz ich opiekunów w placówkach oświatowych.
st. sierż. Magdalena Mróz