Przesyłki pobraniowe – jak to działa i kiedy warto  z nich skorzystać?

Przesyłki pobraniowe to wyjątkowa opcja w ofercie firm kurierskich. Umożliwiają odbiorcom dokonanie płatności za paczkę dopiero przy odbiorze. Jest to rozwiązanie korzystne głównie dla odbiorcy, ale nadawcy również chętnie z niego korzystają. Zobacz, na jakiej zasadzie działają przesyłki pobraniowe i czy wszędzie możesz je wysłać.

Nadanie paczki za pobraniem przebiega inaczej niż standardowej. Nie każdy sklep internetowy oferuje tę opcję. Dlaczego? Niestety, dla nadawców potrafi być problematyczna. Konsumenci masowo korzystają z możliwości płacenia za towar przy odbiorze, dlatego warto przemyśleć dodanie tej metody wysyłki w swoim sklepie.

Co odróżnia paczkę za pobraniem od standardowej?

Główną różnicą między paczką za pobraniem a standardową jest możliwość zapłacenia za przesyłkę w momencie jej odbioru. Nie chodzi tylko o płatność za usługę kurierską, ale również otrzymany towar. Standardowo za internetowe zakupy płacimy z góry, tutaj na odwrót.

Dla sprzedającego opcja za pobraniem oznacza późniejsze otrzymanie pieniędzy. Jednak klientowi daje same wartości m.in. możliwość sprawdzenia towaru przed dokonaniem zapłaty. Co prawda, nie każda firma kurierska oferuje możliwość otworzenia paczki przy kurierze. Zazwyczaj jest ona dodatkowo płatna.

Kolejną zaletę stanowi możliwość zapłacenia gotówką. Wiele osób nie posiada konta bankowego lub nie korzysta z bankowości internetowej. Mimo tego robią zakupy w internecie. Oczywiście, większość kurierów nosi przy sobie terminal płatniczy, więc płacenie kartą za paczkę pobraniową również jest możliwe.

Jako nadawca musisz zdawać sobie sprawę, że płatność za pobraniem nie pojawi się na twoim koncie od razu. Zazwyczaj trzeba poczekać minimum 3 dni robocze. Jeśli kurier nie zastanie odbiorcy w domu, okres się wydłuża. Pobieranie płatności z góry stanowi bezpieczniejsze rozwiązanie dla sprzedawców.

Porównaj cennik przesyłek pobraniowych u różnych kurierów

Koszt paczek pobraniowych różni się w zależności od firmy kurierskiej, wagi i wymiarów przesyłki oraz adresu docelowego. Nie ma potrzeby zaglądać do cennika każdego przewoźnika. Przesyłki pobraniowe szybko wycenisz na stronie https://shipcenter.pl/przesylki-pobraniowe.

Masz możliwość porównania ceny u każdego z największych kurierów operujących w Polsce. Podczas tworzenia etykiety adresowej nadawca wybiera, jak długo chce czekać na wypłatę pobranych środków. Im więcej dni upłynie, tym koszt przesyłki będzie niższy. U niektórych kurierów przy wyborze okresu oczekiwania 21 dni usługa kurierska będzie darmowa.

Czy można nadawać przesyłki pobraniowe do Niemiec?

Aby nadać przesyłkę pobraniową, musisz zaznaczyć odpowiednią opcję w usługach dodatkowych. Jednak wysłanie paczki za pobraniem za granicę będzie problematyczne. Większość kurierów nie podejmuje się tego zadania, ponieważ w krajach europejskich obowiązują różne waluty. Jeśli odbiorca zapłaci gotówką, do momentu przelania pieniędzy na konto nadawcy wartość otrzymanej kwoty może ulec zmianie.

Planujesz rozszerzyć działalność sklepu online na Niemcy? Lepiej zrezygnuj z przesyłek za pobraniem. Mogą przysporzyć ci wielu kłopotów. Czasami klient nie chce zapłacić za paczkę, co ostatecznie kończy się sporem sądowym. Dużo trudniej będzie ci pociągnąć do odpowiedzialności kupującego z zagranicy.

Usługa paczek za pobraniem przez niektórych uznawana jest za relikt przeszłości, ale nadal ma wielu zwolenników. Warto wiedzieć, na jakich zasadach działa oraz którzy kurierzy oferują najlepsze ceny. Prowadząc sklep internetowy, dobrze wychodzić ku oczekiwaniom klientów, również w kwestii metod dostawy.