W Komendzie Powiatowej Policji w Pile został uroczyście otwarty Komisariat Małego Policjanta. Jest to miejsce, gdzie najmłodsi mieszkańcy będą mogli uczyć się zasad bezpieczeństwa w atrakcyjny sposób. 20 września jest Dniem Przedszkolaka, dlatego właśnie dziś odbyły się pierwsze zajęcia dla najmłodszych.

W środę, 20 września obchodzony jest „Dzień Przedszkolaka”. Tego dnia w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Pile przy ul. Bydgoskiej 117 odbyło się uroczyste otwarcie Komisariatu Małego Policjanta, czyli pomieszczenia przeznaczonego do prowadzenia działań profilaktycznych dla najmłodszych mieszkańców Piły oraz powiatu pilskiego.

Pomysł narodził się w głowach policjantów zajmujących się profilaktyką społeczną. Nowa siedziba Komendy Powiatowej Policji w Pile w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie z perspektywy najmłodszych mieszkańców. Dzieci są częstymi bywalcami w naszej jednostce, a podczas wycieczek poznają jak wygląda praca funkcjonariuszy, mają okazję zobaczyć wykorzystywany do służby sprzęt oraz wyposażenie, a przy okazji przypomnieć elementarne zasady bezpieczeństwa. Mundurowi chcąc podnieść poziom prowadzonych zajęć, a także zapewnić ich uczestnikom możliwie jak najbardziej atrakcyjną formę przygotowali specjalne pomieszczenie, które finalnie zostało określone mianem „Komisariatu Małego Policjanta”.

Koncepcja policjantów zakładała pomieszczenie, w którym najmłodsi nasi mieszkańcy będą mogli czuć się „jak w domu”. Stąd na wyposażeniu znalazła się m. in. wykładzina, miejsce na kurtki, buty, a także kolorowe pufy oraz stoliki. Niebywałego charakteru nadały komisariatowi ściany, na których pojawił się przepełniony kolorami projekt graficzny nawiązujący do pracy policjantów zajmujących się profilaktyką społeczną. Funkcjonariuszom zależało również, aby pomieszczenie było w pełni multimedialne, stąd na jego wyposażeniu znalazł się projektor, głośnik, laptop, a także dwa tablety dla najmłodszych. Nie mogło również zabraknąć wielu atrakcji i gadżetów przygotowanych dla naszych gości. Będą oni mogli między innymi aktywnie uczyć się zasad ruchu drogowego wykorzystując pluszowe miasteczko, ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na profesjonalnych fantomach, poznawać tajniki powstawania śladów linii papilarnych z wykorzystaniem lamp UV, a także tworzyć unikatowe pamiątki w formie metalowych przypinek.

Przygotowanie Komisariatu Małego Policjanta nie byłoby możliwe bez uzyskania odpowiedniego wsparcia. Ostateczny koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 20 tysięcy złotych. Szczególne podziękowania kierujemy do przedstawicieli Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat, Zarządu Signify Poland w Pile, Zarządu Miejskiej Energetyki Cieplnej w Pile (grupa ENEA), pani Doroty Szturo i firmie „My Cake”, pana Janusza Urlewicza i studia fotograficznego Foto Labor w Pile oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile.

Wszystkim przedszkolakom w dniu ich święta życzymy wielu powodów do radości i zapraszamy serdecznie do odwiedzin w pilskim Komisariacie Małego Policjanta.

Po więcej zdjęć zapraszamy na nasz profil społecznościowy na Facebook'u: http://www.facebook.com/kpppila

sierż. szt. Wojciech Zeszot