Rozstępy to bardzo trudne do usunięcia zmiany, które mogą pojawić się w okresie dojrzewania, po ciąży, a także po znacznym przyroście masy ciała. Kliniki medycyny estetycznej oferują coraz skuteczniejsze zabiegi usuwania rozstępów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zabieg laserowy. Jak działa laser na rozstępy? Czy pozwala na całkowite usunięcie szpecących „prążków”? Sprawdziliśmy.
Skąd się biorą rozstępy?
Rozstępy kojarzą się z ciążą, ale to niejedyny czas, gdy mogą powstać. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powstają na skutek nadmiernego rozciągania się skóry, co uszkadza włókna kolagenowe i powoduje powstawanie podłużnych blizn tuż pod powierzchnią naskórka. Przyczyną rozstępów jest najczęściej gwałtowny przyrost masy ciała, np. podczas ciąży, budowania masy mięśniowej czy intensywnego wzrostu w okresie dojrzewania. Powstawaniu nieestetycznych „prążków” sprzyjają zmiany hormonalne, przyjmowanie leków steroidowych oraz predyspozycje genetyczne. Rozstępy pojawiają się najczęściej:
- na brzuchu,
- na plecach,
- na pośladkach,
- pod kolanami,
- na łydkach,
- w okolicach ud i pachwin,
- na piersiach.
Laserowe usuwanie rozstępów
Najskuteczniejszą, znaną obecnie metodą, z której skorzystasz m.in. w warszawskiej Klinice Miracki, jest usuwanie rozstępów laserem. Przykładem urządzenia, które świetnie radzi sobie z tego rodzaju zmianami jest laser Icon 1540, który charakteryzuje się głębokim frakcyjnym działaniem, pobudzającym komórki do odbudowy. Jest laserem nieablacyjnym, co oznacza, że mimo głębokiego działania w skórze, nie narusza ciągłości naskórka i wierzchniej warstwy skóry.
Laserowy zabieg na rozstępy wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej. Nie wymaga znieczulenia. Skóra zostaje poddana działaniu lasera o odpowiedniej mocy. Możesz w tym czasie odczuwać delikatne szczypanie i ciepło. Terapia laserem Icon 1540 zamyka się zazwyczaj w cyklu 3-5 zabiegów, przeprowadzanych co 3-4 tygodnie. Dokładny plan terapii zawsze ustalany jest indywidualnie przez lekarza i zależy od głębokości, wieku i rozległości rozstępów oraz od reakcji skóry na kolejne zabiegi.
Jak działa laser na rozstępy? Wiązka światła oddziałuje bezpośrednio na tkankę łączną. Wytworzona energia powoduje błyskawiczną koagulację białek i odparowanie wody. W tkance powstają tzw. kolumny termiczne, położone jedna obok drugiej, wzdłuż których powstają nowe włókna kolagenowe. Laser dociera do komórek leżących w głębokich warstwach skóry i pobudza skórę do regeneracji w miejscach występowania rozstępów. Poprawia się kondycja skóry, która staje się bardziej gęsta i elastyczna, jędrna i napięta. Rozstępy zostają spłycone, a ich koloryt się poprawia.
Czy możliwa jest całkowita redukcja rozstępów?
Im wcześniej zgłosisz się ze swoim problemem do lekarza medycyny estetycznej, tym większa szansa na całkowicie usunięcie rozstępów. W początkowej fazie rozstępy mają intensywny kolor, bardzo łatwy do zauważenia. W stanie zapalnym uszkodzenia skóry są często czerwone, różowe czy nawet fioletowe. Takie rozstępy są najbardziej podatne na działanie lasera. Rozstępy w fazie zanikowej zmieniają swoją barwę i przeobrażają się w białe, perliste blizny. Ich usunięcie jest wtedy trudniejsze, ale dzięki zaawansowanej laseroterapii, możliwe. Może jednak okazać się, że w przypadku białych rozstępów będzie konieczne wykonanie większej liczby zabiegów. Laser Icon 1540 wykazuje skuteczne działanie zarówno w stosunku do świeżych (czerwonych) rozstępów, jak i starszych (białych). Trzeba liczyć się jednak z tym, że bardzo zaawansowane, utrwalone zmiany skórne mogą nie zniknąć całkowicie, nawet po serii zabiegów. Jednak można mieć pewność, że staną się one rozjaśnione, mniej widoczne, a skóra gładsza i jędrniejsza.
Jeśli masz więcej pytań na temat usuwania rozstępów po ciąży, skonsultuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.