W najbliższy piątek i sobotę (9 – 10 lipca), w godz. od 10.00 do 13.00 w Młodzieżowym Domu Kultury odbędą się warsztaty literackie i rękodzielnicze poświęcone tradycji Krajny.
To doskonała propozycja na wakacje dla całych rodzin. Na warsztaty zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. To będą wyjątkowe warsztaty, podczas których będzie można nauczyć się wyszywania haftu krajeńskiego pod okiem artystki ludowej, a prace uczestników trafią na specjalną wystawę.W ramach warsztatów literackich przewidziano tworzenie utworów literackich na podstawie legend krajeńskich z użyciem elementów gwary krajeńskiej.
Szczegóły, jak zapisać się na warsztaty znajdują się

TUTAJ

Można też przyjść do MDK Iskra w Pile na warsztaty i wypełnić niezbędne dokumenty na miejscu.
____________
Warsztaty rozpoczną realizację projektu „EtnoPolska 2021 – Zatopieni w Tradycji Krajny”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury.
Projekt został objęty Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego. Lokalne dziedzictwo kulturowe to bowiem jedna z osi priorytetowych „Partnerstwa dla rozwoju Krajny” utworzonego w ramach pilotażowego programu realizowanego z udziałem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przez samorządy reprezentujące odbiorców niniejszego projektu. Dorobek Krajny ma stać się podstawą rozwoju społeczności Północnej Wielkopolski.

Projekt realizuje Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży uzdolnionej „ART – Talent” działające przy MDK „Iskra” w Pile, które wraz z partnerami zaplanowało szereg przedsięwzięć przybliżających lokalną kulturę i dziedzictwo oraz budowanie własnej tożsamości powiązanej z Krajną:
- warsztaty literackie z użyciem elementów gwary krajeńskiej (z wydrukiem pokłosia),
- warsztaty rękodzielnicze "Haft krajeński",
- warsztaty taneczno-wokalne z opiekunem artystycznym krajeńskiego zespołu ludowego,
- warsztaty ceramiczne (podstawy wzoru krajeńskiego) - wydarzenie organizowane w Białośliwiu,
- warsztaty artystyczne z wykorzystaniem symboli Krajny,
- warsztaty kulinarne (regionalne krajeńskie potrawy),
- wystawę fotograficzną "Piękno tradycji" dokumentującą proces twórczy artystów zaangażowanych w projekt (z uwypukleniem powstających motywów krajeńskich),
- tradycje krajeńskie w plenerze - muzyka, taniec, śpiew, stroje, symbole i tradycje krajeńskie (wydarzenie organizowane w Białośliwiu),
- "Krajna dla najmłodszych" - warsztaty artystyczne z wykorzystaniem wzorów i motywów krajeńskich,
- wydanie publikacji pisanych gwarą krajeńską (w tym dokumentujących zwyczaje, obyczaje, tradycje i życie codzienne dawnych mieszkańców Krajny).
Partnerzy projektu:
1.Młodzieżowy Dom Kultury „ISKRA” w Pile,
2.Gminny Ośrodek Kultury w Białośliwiu,
3.Koło Gospodyń Wiejskich w Wolsku.

Całkowity koszt realizacji zadania: 52 117,00 zł.
Wysokość dofinansowania NCK: 49 000,00 zł.