Pilski „Mechanik” rozwija edukację wojskową. Chętnych nie brakuje Na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile odbył się uroczysty apel z okazji ślubowania kadetów pierwszej klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół Technicznych w Pile, która została uruchomiona we wrześniu 2020 roku. Podpisano także deklarację o współpracy z Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa w Warszawie na potrzeby nowej klasy „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”.

Ślubowanie złożyło 35 uczniów, którzy kształcą się w zawodzie technik mechanik pojazdów samochodowych. Na tę wyjątkową uroczystość licznie przybyli przedstawiciele służb wojskowych: dowódcy jednostek oraz specjalistycznych placówek, z którymi współpracuje szkoła i Powiat Pilski, przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i oświatowych. Licznie przybyły także rodziny uczniów.   

Meldunek o gotowości do ślubowania odebrał Eligiusz Komarowski, starosta pilski, a złożył go kadet Adam Orłowski. Potem kadeci wypowiedzieli tekst ślubowania:  

„Ślubuję uroczyście dbać o honor Ojczyzny, szanować symbole narodowe, wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwoju własnej osobowości, by służyć ludziom, gdziekolwiek będę. Ojczyźnie mojej, moim nauczycielom i kolegom, najbliższym i sobie samemu przyrzekam: wierność ideałom humanizmu, prawość postępowania, dociekliwość i odwagę. Uznając prawa zwierzchności szkolnej ślubuję: dbać o godność i honor naszej Wspólnoty. Tak mi dopomóż Bóg”.     
 

- To piękne słowa, bo w życiu ważne są takie wartości jak odwaga, prawość i patriotyzm. Niezależnie jaką drogę zawodową wybiorą kadeci, czy karierę w wojsku, czy w cywilu – powiedział starosta Eligiusz Komarowski.    

List o współpracy
Podczas uroczystości starosta Eligiusz Komarowski oraz Daria Szostak, dyrektor ZST w Pile podpisali deklarację o współpracy z Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa w Warszawie, które zapewni wysoki poziom merytoryczny nauczania w nowej klasie o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”, w której nauka ruszy od września w nowym roku szkolnym 2020/2021. W imieniu ECSC list podpisał jego dyrektor Paweł Dziuba.
Dzięki tej współpracy uczniowie oraz nauczyciele informatyki będą mogli brać udział w konferencjach, seminariach i warsztatach organizowanych przez ECSC. Dotyczy to szczególnie obszaru  współczesnych zagrożeń cyfrowych w cyberprzestrzeni. ECSC umożliwi również udział w specjalnie dedykowanych dla uczniów zajęciach.
List intencyjny podpisał również płk. Robert Stańczyk, dyrektor Regionalnego Centrum Informatyki Bydgoszcz, także profesjonalny partner, którego już w ubiegłym pozyskała szkoła.

Przypomnijmy, że klasa powstała w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej CYBER.MIL z Klasą, a ZST w Pile znalazła się w elitarnym gronie 16 szkół w kraju, będąc jedyną w Wielkopolsce, która się do niego zakwalifikowała. Uczniowie będą kształcić się w zakresie kryptografii, zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. Program zapewni uczniom przygotowanie w zakresie informatyki ogólnej i wojskowej, otwierając im możliwość kontynuacji nauki na uczelniach wojskowych. W przyszłości absolwenci tych uczelni będą mogli również zasilić szeregi Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni lub podjąć pracę w resorcie obrony narodowej.

150 tys. zł na wirtualną strzelnicę
W ramach konkursu Ministra Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie” Powiat Pilski otrzymał 150 tys. zł. Dzięki tym środkom w Zespole Szkół Technicznych w Pile powstanie wirtualna strzelnica, na której młodzież będzie mogła się szkolić, podobnie jak na prawdziwej strzelnicy, ze wszystkimi efektami specjalnymi, jak w realnej rzeczywistości.   
- Wśród młodzieży trwa moda na wojsko, jako Powiat Pilski wychodzimy naprzeciw tym potrzebom, a chętnych do nowych klas nie brakuje. Tworzymy przyszłościowe kierunki, które otwierają przed nimi duże możliwości kariery zawodowej – podsumowuje starosta Eligiusz Komarowski.