Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piła

Pilscy policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 60-letniego oszusta, który z przestępczego procederu uczynił sobie stałe źródło dochodu. Mężczyzna od ponad roku był poszukiwany listem gończym. W tym czasie oszukał kilka osób z całego kraju. Teraz wrócił do zakładu karnego z dodatkowymi zarzutami.

Zatrzymany przez policjantów z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą mężczyzna odbywał karę wieloletniego więzienia za popełnione oszustwa. Ponad rok temu wydano za nim list gończy, ponieważ nie powrócił z przepustki do zakładu karnego. W tym czasie 60-latek, który ukrywał się na terenie Bydgoszczy, zawodowo wykorzystywał swoje umiejętności wprowadzania w błąd innych osób i uczynił sobie z tego procederu stałe źródło dochodu.

Oszust w większości przypadków zamawiał usługę transportową od firm z różnych regionów kraju. Następnie w trakcie podróży prosił kierowcę o gotówkę. Kiedy ten się zgodził mężczyzna wychodził do instytucji lub firmy, w celu rzekomego załatwienia pilnej sprawy, ale nigdy już nie wracał. Podobnie oszukane zostały osoby, które przekazywału pieniądze na załatwienia formalności związanych z podjęciem pracy poza granicami kraju.

Mężczyzna w swoim działaniu był bardzo przebiegły i wyrafinowany. Stosowane metody potrafił dopasować do danej sytuacji i okoliczności. Ofiarami tak manipulowano, że były przekonane, iż przekazane pieniądze w kwocie około 300-1000 zł zostaną im zwrócone. O tym, że zostały oszukane dowiadywały się dopiero po czasie.

Nad sprawą pracowali pilscy śledczy, którzy na bieżąco zbierali i analizowali wszystkie informacje w tej sprawie. W lipcu br. mężczyzna został zatrzymany na terenie dworca PKP, kiedy przyjechał do Piły z zamiarem oszukania kolejnej osoby.

Zanim mężczyzna ponownie trafił do zakładu karnego, usłyszał 5 zarzutów oszustwa za co grozi mu dodatkowa kara 12 lat więzienia. Sprawa prowadzona przez wydział przestępczości gospodarczej pilskiej komendy ma charakter rozwojowy, dlatego policjanci nie wykluczają kolejnych zrzutów.

mł. asp. Jędrzej Panglisz