Nieustanne zmiany, nie tylko na rynku pracy, mogą prowadzić do postawienia sobie pytań związanych ze swoją sytuacją finansową. Czy obecne zarobki są dla mnie wystarczające? Czy rynek pracy w moim mieście zapewnia odpowiednie warunki? Czego można spodziewać się w przyszłości? Sprawdźmy zatem, jak wygląda sytuacja dla mieszkańców Piły.
Rynek pracy w Pile – co warto wiedzieć?
Województwo wielkopolskie wyróżnia się zdecydowanie jedną z niższych stóp bezrobocia w Polsce. Powiat pilski również utrzymuje się poniżej średniej krajowej. Można więc stwierdzić, że lokalny rynek pracy zapewnia sprzyjające warunki dla pracujących i poszukujących zatrudnienia. Jednak jak w każdym innym miejscu, należy liczyć się z nadwyżką i deficytem. W Pile szczególnie może brakować kierowców różnych kategorii, nauczycieli czy lekarzy, ale także innych przedstawicieli licznych zawodów. Jeśli chodzi o nadmiar pracujących, to dotyczy on m.in. animatorów kultury, przedstawicieli handlowych czy recepcjonistów.
Dobrze płatne sektory – na które zwrócić uwagę?
Choć można zauważyć trend wzrostowy wśród zarobków w Pile (podobnie jak w całym kraju), to nie da się ukryć równie szybko zwiększających się kosztów utrzymania z powodu inflacji. A zatem pozornie atrakcyjniejsza najniższa krajowa może nie zawsze napawać optymizmem. Przeciętne zarobki w II kwartale 2023 r. wyniosły niewiele ponad 7000 zł brutto. A jeśli chodzi o średnie wynagrodzenie w Pile, należy wziąć pod uwagę to, że zazwyczaj znajduje się na drugim miejscu w rankingu wysokości (zaraz po Poznaniu) i przewyższa średnią dla całego regionu. Praca w Pile to zatem atrakcyjne rozwiązanie – nie tylko dla samych mieszkańców.
W województwie wielkopolskim najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto (w czerwcu 2023 r.) dotyczyło sektora informacji i komunikacji. Następnie można wymienić transport i gospodarkę magazynową, a także budownictwo i przemysł. A zatem to właśnie w zawodach należących do wymienionych branż warto pracować. Jednocześnie powinniśmy mieć na uwadze to, że ostatecznie zarobki zależą od wielkości przedsiębiorstwa, własnego doświadczenia i kwalifikacji czy aktualnego popytu na pracowników, który może zmieniać się w zależności od sytuacji na rynku.
Oferty pracy z Piły – czego można się spodziewać?
Jeśli nasza obecna sytuacja finansowa nas nie zadowala i nie są nam straszne większe zmiany, spróbujmy poszukać takiej pracy, która będzie mogła przynieść znacznie więcej satysfakcji. Możliwości są różne, a do tego istnieje wiele sposobów poszukiwania nowego zatrudnienia. Oferty pracy z Piły można znaleźć na portalach ogłoszeniowych (dowiedz się więcej na GoWork.pl), w mediach społecznościowych, Powiatowym Urzędzie Pracy czy z pomocą bliskich osób, które polecą nam dane wolne stanowisko. Podczas poszukiwań nie należy ograniczać się do tylko jednego z wymienionych miejsc, a do tego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Proces rekrutacji potrafi składać się nawet z kilku etapów.
Jeśli chodzi o same oferty pracy z Piły, można zauważyć, że poszukiwanych jest wielu specjalistów z różnych branż. Przeglądając nowe ogłoszenia, zwróćmy uwagę na oferowany tryb pracy. Coraz częściej spotkać się można ze zdalnym wykonywaniem obowiązków, np. na stanowisku audytora w banku. Jednak wiele ofert pracy z Piły dotyczy również posady jako kierowca, spedytor czy monter budowlany, co wiąże się ze wspomnianym już deficytem.