Projektant wzornictwa – opis zawodu

Projektant wzornictwa opracowuje unikalne aranżacje fizycznych produktów, ich opakowań, witryn internetowych, logo czy ulotek. Rodzajów wzornictwa jest wiele, a każde potrzebuje profesjonalnego wykonania, opracowania konceptu, przedstawienia go w formie trójwymiarowej wizualizacji, specyfikacji technicznej oraz ścieżki wdrożenia. Projektant wzornictwa musi posiadać wiedzę na temat materiałów i prawideł ich stosowania w celu uzyskiwania efektów estetycznych. Posługuje się przy tym programami graficznymi 2D i 3D, a niekiedy też specjalnym kontrolerem, za pomocą którego może ręcznie kreślić wzory i projekty. Praca ma charakter usługowy i wykonywany na konkretne zamówienia. Dobry projektant, by nie popaść w rutynę i wykonywanie średnich lotów projektów, musi śledzić zmiany rynkowe, nowe tendencje w kwestii stosowanych materiałów i środków marketingowego wyrazu.

Szczegóły pracy projektanta wzornictwa szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-projektanta-wzornictwa-zobacz-jak-pracuje-projektant-wzornictwa/

Projektant wzornictwa – wymagania zawodowe

To zajęcie dla osób kreatywnych, posiadających zmysł artystycznych oraz potrafiących przekuć swoje pomysły w projekty o zastosowaniu użytkowym, marketingowym czy przemysłowym. Pracodawcy wymagają obsługi programów graficznych do tworzenia wzornictwa i ich wizualizacji. Najczęściej wymieniane są zarówno te 2D jak i 3D - Corel, Photoshop, 3D Studio, Pro/Engineer, NX, CATIA V5, Solid Works, 3ds Max. Największe szanse na znalezienie zatrudnienia mają absolwenci wyższych studiów plastycznych lub informatycznych o specjalizacji grafika komputerowa. Formalne wykształcenie może jednak okazać się mniej istotne niż posiadane doświadczenie, zdobycie umiejętności zawodowych na własną rękę (np. poprzez specjalne kursy) oraz przedstawienie imponującego portfolio. Dość istotnymi kompetencjami jest też znajomość prawideł tworzenia wzornictwa, jego zastosowania marketingowego, estetycznego i użytkowego. Do tego terminowość, umiejętność organizacji własnej pracy i działania pod presją wyników. To także praca z klientami – a zatem przyda się komunikatywność, asertywność lub zdolności negocjacyjne.

Więcej o tym jak zostać projektantem wzornictwa przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-projektantem-wzornictwa/.

Projektant wzornictwa – warunki pracy

Miejscem pracy jest biuro projektowe lub – co jest bardziej popularne – własna siedziba czy nawet dom. Projektant wzornictwa większość swojej pracy wykonuje przed komputerem, posługując się informacjami pozyskanymi od klienta lub z sieci. Wymagane jest spore skupienie, bardzo duża precyzja w działaniu i unikanie nawet drobnych błędów. To powoduje spore wytężanie wzroku i wysiłek intelektualny.

Projektant wzornictwa – zatrudnienie i zarobki

W tym zawodzie pracę znaleźć można w biurach projektowych, w wewnętrznych działach projektowych lub marketingowych firm usługowych, przemysłowych albo handlowych czy w firmach reklamowych. To zajęcie dające bardzo duże pole do popisu dla freelancerów i samodzielnych przedsiębiorców. Praca w biurze projektowym lub jako pomocnik głównego projektanta ma kilka zalet dla początkujących – daje okazje na doświadczenie, pozwala wybrać branżę lub typy produktów, w których można się specjalizować. Praca na własny rachunek z kolei daje większą swobodę w doborze zleceń i niweluje pośredników. W Polsce przeciętnie w tym zawodzie zarabia się 2500 – 5300 zł brutto.

Źródło: https://www.zlecenia.pl/blog/kategoria/zawody/projektant-wzornictwa/