Rynek nieruchomości w Poznaniu jest jednym z największych w Polsce i cały czas prężnie się rozwija - wciąż powstają nowe inwestycje deweloperskie, a ogłoszeń o sprzedaży mieszkań przybywa. Wybór odpowiedniego lokum zależy od wielu czynników, jednak najważniejszymi z nich są zwykle lokalizacja i koszt. Podpowiadamy, gdzie warto kupić mieszkanie w Poznaniu, bez względu na to, jaki jest stan naszego konta i zdolność kredytowa.
Poznań obecnie jest administracyjnie podzielony na 42 osiedla, które leżą na terenie dawnych wielkoobszarowych dzielnic - Stare Miasto, Nowe Miasto, Grunwald, Wilda i Jeżyce - wciąż istniejących w świadomości mieszkańców i inwestorów. W obrębie tych dzielnic leżą teraz zarówno osiedla prestiżowe i drogie, jak i te mniej popularne i tańsze. Nowe mieszkania w Poznaniu deweloperzy budują praktycznie w każdej dzielnicy. Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem?
Grunwald
Grunwald to jedna z najbardziej rozbudowanych dzielnic Poznania. Podzielona na dwanaście osiedli administracyjnych, które mieszkańcy cenią za mnóstwo terenów zielonych, czystość, różnorodną zabudowę, łatwy dojazd do centrum i bogatą infrastrukturę handlowo-usługową. Niestety wszystkie te zalety sprawiają, że jest to także najdroższa dzielnica w mieście i to bez względu na to, czy interesują nas nieruchomości z rynku wtórnego czy pierwotnego, choć ze względu na gęstą zabudowę, tych pierwszych jest tu znacznie więcej.
Jeżyce
Dawniej uważane za najgorszą dzielnicę w mieście Jeżyce obecnie są drugą najdroższą częścią miasta. Wysokie ceny nieruchomości wynikają głównie z dogodnego położenia, ponieważ wszystkie czternaście osiedli jest świetnie skomunikowanych z resztą miasta. Na terenie Jeżyc swoje siedziby ma wiele poznańskich instytucji i szkół wyższych. Niestety wiąże się to z tworzeniem się korków w godzinach szczytu.
Wilda
Wilda to najmniejsza i wciąż rozwijająca się dzielnica Poznania, podzielona jedynie na cztery osiedla. Urbanistyka dzielnicy jest świetnie przemyślana i sprzyja planowaniu aktywnego wypoczynku. Zabudowa nie jest zbyt gęsta, nowe budownictwo również wkomponowuje się w istniejącą tkankę miejską. Ze względu na rozwój tej części miasta, nieruchomości na Wildzie z pewnością będą w przyszłości drożeć.
Stare Miasto
Przyjezdnych często zaskakuje fakt, że w Poznaniu tańsze mieszkania dostępne są w centrum, a nie na obrzeżach. Stare Miasto to druga najtańsza dzielnica miasta, często wybierana przez turystów oraz studentów. Jest to więc doskonałe miejsce pod działalność inwestycyjną. Dzielnica jest ceniona także za świetnie rozwiniętą komunikację miejską oraz bogatą ofertę kulturalną, gastronomiczną i usługową.
Nowe Miasto
Nowe Miasto to największa i statystycznie najtańsza dzielnica Poznania. Jej mieszkańcy często narzekają na korki, źle zorganizowaną komunikację miejską i duże uprzemysłowienie. Mimo tego powstaje tu wiele inwestycji deweloperskich, a największą popularnością wśród inwestujących i wynajemców cieszą się prestiżowe tereny w pobliżu Jeziora Maltańskiego.