Szpital Specjalistyczny w Pile wyróżniony przez światową Inicjatywę Angels certyfikatem Diamond za skuteczne leczenie udarów mózgu. Certyfikat od przedstawicieli Angels odebrała dr hab. Małgorzata Wiszniewska, Ordynator Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu.
Inicjatywa Angels to Globalna Społeczność centrów i szpitali zajmujących się leczeniem udarów mózgu. Działa w 120 krajach, zrzesza 5 tysięcy szpitali, należy do niej również pilski szpital. Angels organizuje szkolenia dla personelu medycznego, pracuje nad optymalizacją jakości leczenia pacjentów z udarem mózgu. Współpracuje z Europejskim Towarzystwem Udarowym i przyznaje wyróżnienia dla oddziałów udarowych.

- Zmieniamy Szpital Specjalistyczny w Pile, a naszym celem jest nieustanne podnoszenie jakości leczenia pacjentów. Taki certyfikat to światowej klasy wyróżnienie dla całego szpitala, szczególnie dla personelu Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu i wielu innych oddziałów, z którymi współpracuje. Gratuluję za ten wysiłek, wysokie umiejętności i pracę zespołową – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

- To wielka radość, że otrzymaliśmy tak zaszczytne wyróżnienie, i to nie pierwszy raz. Gratulacje dla Pani Ordynator, wspaniałych lekarzy, pielęgniarek, wszystkich którzy współpracują z Panią doktor. Certyfikat Diamond świadczy o wysokiej skuteczności i jakości leczenia, o dobrych standardach, lepszych niż gdzie indziej. Pacjent może czuć się u nas w pełni bezpieczny i w pełni zaopiekowany. To ważne wyróżnienie dla całego szpitala. Na podwyższaniu jakości usług medycznych bardzo nam zależy i do tego dążymy – powiedział Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile podczas uroczystego spotkania z przedstawicielami Inicjatywy Angels, dyrekcją szpitala i personelem Oddziału.

Udary mózgu to dzisiaj choroba cywilizacyjna, ale szybkie i skuteczne leczenie daje ogromne szanse na powrót do zdrowia. Ale dzisiaj w całej Europie, co 30 minut, pacjent z udarem mózgu, którego można było uratować, umiera lub dotyka go trwałe kalectwo. Inicjatywa Angels powstała, aby to zmienić.

Dr hab. Małgorzata Wiszniewska, Ordynator Oddziału Neurologicznego przyznała, że liczba pacjentów udarowych z roku na rok wzrasta. Na pilski oddział średnio trafia ich rocznie około 400, a leczonych jest od 1500 do 1600 pacjentów, w tym 80 procent właśnie z udarem mózgu.
- Ten certyfikat to dowód na to, że potrafimy skutecznie leczyć pacjentów z udarem. Bardzo ważną rolę odgrywa szybka i skoordynowana praca personelu wielu oddziałów, to praca zespołowa, co w naszym szpitalu funkcjonuje bardzo dobrze. Dzisiaj jest okazja, aby za to podziękować – podkreśliła dr Małgorzata Wiszniewska.

Przykładem takiego skutecznego działania był przypadek 33-letniej pacjentki, który przedstawiła Ordynator Oddziału.
Pacjentka trafiła do pilskiego szpitala najpierw na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Wykonano jest szybko badanie tomografem komputerowym, które wykazało udar. Natychmiast podano jej odpowiednie leki. Wykonano rezonans i konsultację z neurochirurgiem. Zapadła decyzja o operacji, która była niezbędna do uratowania życia. Pacjentka po zabiegu trafiła na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, a po 29 dniach na Odział Rehabilitacji Poudarowej do Szpitala Powiatowego w Wyrzysku. Po 4 miesiącach wróciła do zdrowia i dzisiaj normalnie funkcjonuje.

Wyróżnienie Diamond w imieniu Inicjatywy Angels wręczyli: Mateusz Stolarczyk, dyrektor Inicjatywy Angels dla Europy Centralnej i Wschodniej oraz Anna Kiełkowska, konsultantka Inicjatywy Angels w Polsce.