Piła: 365 tys. zł na bezpłatne zajęcia terapeutyczne dla dzieci

2 min czytania

Powiat Pilski pozyskał ponad 365 tys. zł na zajęcia terapeutyczne dla dzieci z różnymi zaburzeniami. Program realizuje Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile.

- To kolejne pieniądze, które pozyskaliśmy dla mieszkańców powiatu. A pomoc dzieciom z różnymi problemami to bardzo ważne zadanie, które realizujemy. Wiemy, że wielu rodziców nie stać na opłatę prywatnych zajęć terapeutycznych dla dziecka. W ramach tego programu dzieci mają zapewniony darmowy cykl zajęć ze specjalistami mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Pieniądze zostały pozyskane z Ministerstwa Edukacji Narodowej na mocy porozumienia, jakie Powiat Pilski podpisał w październiku ubiegłego roku, w ramach programu kompleksowego wparcia dla rodzin Za Życiem”. Program będzie realizowany w całym 2020 roku do końca 2021 r.
- Zajęcia skierowane są do najmłodszych dzieci, od urodzenia aż do czasu rozpoczęcia nauki w szkole (ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia), u których wykryto niepełnosprawność lub istnieje ryzyko, że może ona wystąpić i które wymagają wczesnego wspomagania rozwoju. Zajęcia przewidujemy nawet do 5 godzin tygodniowo, w zależności od potrzeb- . wyjaśnia Julita Żybort , dyrektor ZPPP w Pile.

Programem można objąć kilkadziesiąt dzieci rocznie. Do zgłoszenia do tego programu nie są wymagane orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że takie posiada, wtedy jest wskazanie by rodzic taki dokument dostarczył.

Poniżej przykłady dokumentów, które należy dostarczyć do Poradni Specjalistyznej Wad Mowy i Słuchu ul. Sikorskiego 19, wejście od strony ul. Okrzei, tel. 67 350 90 97.
Zajęcia realizowane są także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile, w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyrzysku oraz w szkole specjalnej w Łobżenicy.
W ramach programu prowadzone są terapie: psychologiczna, pedagogiczna, logopedyczna, zajęcia z integracji sensorycznej, rehabilitacyjne.

**Zgłaszając dziecko do udziału w projekcie konieczne jest okazanie się jednym

z wymienionych poniżej dokumentów:**
- opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
- zaświadczenie lekarskie (wzór zaświadczenia do pobrania w ZPPP w Pile)
- orzeczenie o niepełnosprawności
- deklaracja uczestnictwa dziecka w programie
- inna dokumentacja dziecka, w tym medyczna, diagnozy specjalistów, opinie z przedszkola, żłobka.

Starostwo Powiatowe w Pile,

powiat.pila.pl/aktualnosci/3762,365-tys-zl-na-bezplatne-zajecia-terapeutyczne-dla-dzieci

Autor: krystian