W ubiegłym tygodniu w pilskiej jednostce odbyło się szkolenie „Niebiesko – Niebiescy", które zostało zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu oraz Fundacją Fiona. W ramach przeprowadzonych zajęć funkcjonariusze zdobyli wiedzę i umiejętności pozwalające poznać charakterystyczne cechy osób w spektrum autyzmu, a także sposoby nawiązania z nimi kontaktu podczas codziennych interwencji.

Funkcjonariusze z pilskiej jednostki, a także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie, Chodzieży, Czarnkowie, Wągrowcu i Obornikach wzięli udział w szkoleniu „Niebiesko-Niebiescy”. Podczas przedsięwzięcia nabyli podstawową wiedzę o autyzmie, poznali charakterystykę funkcjonowania osób w spektrum autyzmu, w tym także osób z niepełnosprawnością intelektualną. Mundurowi poznali emocje jakie towarzyszą im w codziennych sytuacjach i szereg problemów, z którymi muszą zmagać się każdego dnia.

Szkolenie miało charakter zarówno praktyczny, jak i teoretyczny. Po zdobyciu niezbędnej wiedzy mundurowi mieli okazję spotkać się i porozmawiać z osobami w spektrum autyzmu. Dzięki przeprowadzonym ćwiczeniom policjanci zobaczyli, jak ich rozmówcy postrzegają rzeczywistość i w jaki sposób przekazują o niej informacje innym.

Nabyta podczas szkolenia wiedza w przypadku kontaktu policjantów z osobami w spektrum autyzmu niewątpliwie wpłynie na sposób przeprowadzania niezbędnych czynności, zapewniając zrozumienie i komfort dla obydwu stron.

st. sierż. Magdalena Mróz