W miesiącu maju i czerwcu br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile wzięli udział w kilku festynach, podczas których promowali szeroko rozumiane bezpieczeństwo oraz przekazywali mieszkańcom powiatu pilskiego symboliczne drobiazgi związane z profilaktyką, wśród których znalazły się elementy odblaskowe, książeczki edukacyjne oraz poradniki. Policjantom towarzyszył niecodzienny gość – sierż. Pyrek, maskotka Wielkopolskiej Policji.

Festyny i happeningi to znakomita okazja do rozmów o bezpieczeństwie i aktualnych zagrożeniach. Stoiska przygotowane przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Pile zajmujących się profilaktyką, cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców powiatu pilskiego. Taka forma przedsięwzięcia pozwala funkcjonariuszom w przystępny sposób dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Uczestniczący w spotkaniach mieszkańcy powiatu pilskiego mieli okazję zobaczyć specjalne pokazy grupy realizacyjnej, technik interwencji, pokazy tresury psów służbowych przygotowane przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Pile. Atrakcją była również prezentacja policyjnych radiowozów i motocykli oraz zabawy z alkogoglami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez techników kryminalistyki.

Spotkania były doskonałą okazją również do spotkania się z najmłodszymi i przekazania im informacji na temat bezpiecznych zachowań podczas letnich zabaw na podwórku, postępowania z nieznajomymi, a także bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci podkreślili, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą. Dzieci doskonale poradziły sobie z odpowiedziami na pytania dotyczące numerów alarmowych. Podkreśliły też, że numer alarmowy nie służy do zabawy, ale by ratować ludzi. Podczas festynów, w związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, policjanci przygotowali dla dzieci konkursy i quizy z zakresu bezpieczeństwa. Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek.

W przedsięwzięciach, w których udział brali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile, czasami towarzyszył im także sierż. Pyrek – maskotka Wielkopolskiej Policji. I wtedy ustawiały się długie kolejki, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z maskotką. Fotografie były kolorowe, widniały na nich zadowolone i uśmiechnięte buzie najmłodszych.

Podkom. Żaneta Kowalska